Slovenskí vojaci slúžia na Cypre už dvadsať rokov, minister Naď im odovzdal medaily OSN (foto)

31.7.2021 (Webnoviny.sk) – Na Cypre získalo 42 príslušníkov slovenského kontingentu SLOVCON medailu Organizácie spojených národov (OSN) pri príležitosti 20. výročia pôsobenia Slovenska v misii UNFICYP. Medaily im odovzdával minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) aj veliteľka operácie UNFICYP Ingrid Gjerde.

Počas príhovoru v kempe generála M. R. Štefánika v Sektore 4 pogratulovala Ingrid Gjerde Slovenskej republike k 20. výročiu služby na Cypre.

„Sektor 4 je veľký a sú v ňom politicky citlivé miesta. Vaša snaha deeskalovať napätie a zostať nestranní počas svojich každodenných interakcií prináša kredit Slovensku a Organizácii spojených národov,“ povedala Gjerde.

Sektor 4 sa nachádza na východ of hlavného mesta Nikózie. Rozprestiera sa na rozlohe približne 110 kilometrov štvorcových. Slovenský kontingent sa 1. septembra 2018 stal jedinou vojenskou zložkou pôsobiacou v Sektore 4. V súčasnosti je tu umiestnených 190 slovenských vojakov, z toho 24 žien.

Vojaci si zaslúžia našu vďačnosť

„Každý jeden z vás, či ste tu nasadení prvýkrát, alebo už niekoľkýkrát, si zaslúžite našu vďačnosť za to, ako slúžite vlasti aj tu, niekoľko tisíc kilometrov od svojich domov,“ poďakoval vojakom minister obrany Naď. Zdôraznil, že o slovenských vojakoch na Cypre počúva len slová chvály a vďaky.

„Môžem povedať, že postupne od malej jednotky, ktorá sem prišla v počte 30 ľudí pred 20 rokmi sme dnes jednou z hlavných síl, ktoré tu pôsobia. Máme na starosti jeden z troch sektorov. Ten najdôležitejší,“ dodal.

Veliteľ slovenského kontingentu Ján Hric pripomenul, že operácia UNFICYP je doposiaľ najdlhším pôsobením OS SR v rámci plnenia záväzkov medzinárodného krízového manažmentu. „Zároveň je aj operáciou s dlhodobo najpočetnejším personálnym zastúpením,“ doplnil.

Slováci pôsobia na Cypre už 20 rokov

Šéf rezortu obrany neskôr navštívil aj patrolovaciu základňu PB 104 v Sektore 4. Tá sídli v obci Athienou, juhovýchodne od Nikózie. Na základni slúžia aj dva slovenské tímy pre vyjednávanie s opozičnými silami. Celkovo na nej slúži 45 slovenských vojakov, z toho 6 vojačiek. V súvislosti s 20. výročím pôsobenia Slovenska v operácii UNFICYP si dnes základňa zapožičala názov kemp Pribina.

Mierová misia UNFICYP je jednou z najstarších mierových misií OSN a trvá nepretržite od roku 1964. Jej cieľom je udržiavať status quo vo vnútri nárazníkovej zóny, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami, prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove a vykonávať humanitárne úlohy. Zároveň od roku 1974 separuje ozbrojené sily nachádzajúce sa na ostrove v operačnom priestore nárazníkovej zóny UNFICYP.

Slovensko pôsobí v misii od 27. mája 2001. Aktuálne slúži v rámci misie UNFICYP 238 príslušníkov OS SR, z toho 24 žien. Ide o 39. rotáciu OS SR. Vojaci sú nasadzovaní na 12 mesiacov. Doteraz sa v misii vystriedalo 3 885 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 213 vojačiek.

Viac k témam: medaila, Mierová misia UNFICYP, slovenskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí vojaci slúžia na Cypre už dvadsať rokov, minister Naď im odovzdal medaily OSN (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.