Najvyšší súd rozhoduje o Kočnerovi a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka (foto)

0
Najvyšší súd rozhoduje o Kočnerovi a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka (foto)

15.6.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. júna 12:27

Najvyšší súd SR vytýčil na utorok 15. júna verejné zasadnutie, na ktorom rozhoduje o odvolaniach v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v septembri minulého roka uložil v tomto prípade bývalému policajtovi Tomášovi Szabóovi za účasť na vražde trest 25 rokov väzenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Verejné zasadnutie na Najvyššom súde SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka (fotografie)

Ďalších obžalovaných, konkrétne Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú, naopak, oslobodil. Podľa verdiktu súdu totiž neexistoval na uznanie ich viny dostatok dôkazov. Proti oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kočnera a Zsuzsovej. podala odvolanie prokuratúra, proti odsúdeniu sa zase odvolal obžalovaný Szabó.

Analýza šifrovanej komunikácie

Úrad špeciálnej prokuratúry zároveň odvolaciemu súdu predložil nové dôkazy. Podľa medializovaných informácii má ísť napríklad o analýzu šifrovanej komunikácie Kočnera a Zsuzsovej., ktorú vypracovala Univerzita Komenského.

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Kuciak bol investigatívnym novinárom a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana Kočnera. V rámci súdneho procesu v tejto kauze sa prejednávala aj vražda podnikateľa Petra Molnára z Kollárova z roku 2016.

Podľa obžaloby ju vykonali Miroslav Marček a Tomáš Szabó. Dôvodom malo byť to, že zavraždený mal doma vyššiu sumu peňazí.

V prípade Szabóa má Najvyšší súd SR kompetenciu verdikt potvrdiť, vrátiť vec na ŠTS, prípadne ho aj oslobodiť. V prípade Kočnera a Zsuzsovej môže len potvrdiť oslobodzujúci rozsudok alebo vec vrátiť prvostupňovému súdu.

V takom prípade zároveň prokuratúra a právni zástupcovia poškodených žiadajú odňať vec senátu, ktorý v prípade pôvodne na ŠTS rozhodoval.

Zsuzsová požiadala o konanie v neprítomnosti

Na utorňajšom verejnom zasadnutí sú spomedzi trojice obžalovaných prítomní Kočner a Szabó. Obžalovaná Zsuzsová požiadala o konanie v neprítomnosti.

Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto kauze požaduje, aby Najvyšší súd SR zrušil celý prvostupňový verdikt vo veci a prípad pri vrátení Špecializovanému trestnému súdu predelil inému senátu. Vyplýva to z odvolania podaného ešte na jeseň 2020, s ktorým v utorok na pôde odvolacieho Najvyššieho súdu SR oboznámil predseda senátu Peter Paluda.

Podľa prokuratúry Špecializovaný trestný súd (ŠTS), konkrétne senát vedený Ruženou Sabovou, pri verdikte o oslobodení podnikateľa Kočnera a jeho známej Zsuzsovej v septembri 2020 nesprávne vyhodnotil výpovede kľúčových svedkov a taktiež nevykonal všetky potrebné dôkazy a na základe toho dospel k nesprávnym skutkovým záverom.

Opätovné vypočutie svedkov

Prokuratúre prekáža napríklad to, že ako dôkaz sa na hlavnom pojednávaní neobjavila aj Kočnerova komunikácia z iných aplikácií, ako je Threema. V prípade svedkov, ako je odsúdený Andruskó alebo bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, zase ŠTS konštatoval, že ich motiváciou vypovedať bolo skôr získať osobné výhody ako objasniť skutok.

Prokuratúra si myslí, že napríklad Andruskó vo veci vypovedal, aj keď mu už bol uložený právoplatný trest. On sám ho pritom považoval za príliš prísny. Tóth zase podľa odvolania pri výpovedi o sledovaní novinárov na pokyn Kočnera odhaľoval aj svoju vlastnú trestnú činnosť.

Okrem toho je podľa prokuratúry potrebné v kauze vraždy Kuciaka opätovne vypočuť niektorých svedkov, prípadne vypočuť nových. Jedným z nich je napríklad odsúdený člen drogového gangu Ilija Weiss, ktorý svedčí aj v kauze prípravy vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

V prípade odsúdeného Szabóa prokuratúra žiada súd, aby zohľadnil, že v kauze vraždy konal s vopred uváženou pohnútkou, čo by znamenalo uloženie prísnejšieho trestu.

Marček a Andruskó právoplatne odsúdení

V kauze vraždy novinára a jeho partnerky Martiny Kušnírovej sú zatiaľ právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó.

Andruskóovi, ktorý od svojho zadržania v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, uložil Špecializovaný trestný súd v Pezinku v decembri 2019 v rámci schvaľovania dohody o vine a treste 15 rokov väzenia.

Bývalý vojak Marček, ktorý sa k zastreleniu Kuciaka a Kušnírovej priznal až neskôr, bol pôvodne súdený zo zvyškom obžalovaných v procese, ktorý sa začal v januári 2020.

Po tom, čo sa aj pred súdom priznal a ten ho opakovane vypočul, bol vyčlenený na samostatné konanie. V apríli 2020 mu nakoniec ŠTS vymeral trest 23 rokov väzenia. Voči tomuto verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý v jeho prípade požadoval trest 25 rokov. Najvyšší súd odvolaniu prokurátora začiatkom decembra minulého roku vyhovel.

Viac k témam: Súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd rozhoduje o Kočnerovi a Zsuzsovej v prípade vraždy Kuciaka (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie