Slovensko dúfa podľa Klusa v rýchle otvorenie prístupových rokovaní EÚ s Albánskom a Severným Macedónskom

Martin Klus

17.6.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko dúfa v rýchle otvorenie prístupových rokovaní Európskej únie s Albánskom a Severným Macedónskom. Skonštatoval to počas stretnutia so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Ministerstva pre Európu a zahraničné veci Francúzskej republiky Clémentom Beauneom štátny tajomník rezortu zahraničia Martin Klus (SaS).

Jedna z priorít

Pre Slovensko je podľa neho téma rozširovania EÚ a napredovanie európskej integrácie krajín západného Balkánu jednou z priorít zahraničnej a európskej politiky.

„Samotný záujem EÚ o tento región už nestačí, teraz je kľúčové prejsť od slov k činom. Musíme sa angažovať viac, pretože v stávke nie je iba dôveryhodnosť únie, ale aj naša bezpečnosť a osud nášho širšieho susedstva,“ zdôraznil Klus.

Reštart po koronakríze

Témou diskusie štátnych tajomníkov bol aj reštart európskych ekonomík po koronakríze. Zhodli sa, že prostriedky z Mechanizmu obnovy a odolnosti prinášajú SR aj Francúzsku možnosť, ako prekonať negatívne dôsledky krízy COVID-19, no zároveň predstavujú obrovskú príležitosť uskutočniť reformy a investície, ktoré zlepšia život občanov. S tým súvisí aj otázka klimatickej politiky a napĺňania klimatických cieľov, ktoré si členské štáty EÚ stanovili do roku 2030.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Nesmieme však zabúdať ani na zachovanie konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva, preto bude dôležité, aby sme každému štátu umožnili rozhodovať o svojom tempe a ponechali mu právo určiť si svoj vlastný energetický mix. Zásada technologickej neutrality sa musí akceptovať vo všetkých odvetviach,“ dodal Klus.

Viac k témam: Albánsko, koronakríza, medzinárodné vzťahy, Republika Severné Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko dúfa podľa Klusa v rýchle otvorenie prístupových rokovaní EÚ s Albánskom a Severným Macedónskom © SITA Všetky práva vyhradené.