Slovensko minulý rok dosiahlo rekordnú zamestnanosť, splnilo tak cieľ stanovený Európskou úniou

26.4.2020 (Webnoviny.sk) – Zamestnanosť na Slovensku vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov vlani, čiže v roku pred koronakrízou, stúpla na 73,4 percenta z úrovne 72,4 percenta v predchádzajúcom roku.

Slovensko tak splnilo cieľ stanovený Európskou úniou dosiahnuť zamestnanosť aspoň 72 percent. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

EÚ sa priblížila k svojmu cieľu

V rámci celej EÚ bolo cieľom dosiahnuť do roku 2020 zamestnanosť aspoň 75 percent. Jednotlivé krajiny však mali stanovené individuálne ciele.

Európskej únii sa plánovanú zamestnanosť nepodarilo dosiahnuť, ale priblížila sa k svojmu cieľu, keďže zamestnanosť v rámci celého bloku v roku 2019 stúpla na 73,1 percenta z úrovne 72,4 percenta v roku 2018.

Najvyššiu zamestnanosť malo aj Česko

Najvyššiu zamestnanosť vlani mali vo Švédsku (82,1 %), Nemecku (80,6 %), v Českej republike (80,3 %), Estónsku (80,2 %) a v Holandsku (80,1 %).

Najnižšia zamestnanosť vo vekovej skupine od 20 do 64 rokov bola v minulom roku v Grécku (61,2 %), Taliansku (63,5 %), Chorvátsku (66,7 %) a v Španielsku (68 %).

Stav zamestnanosti výrazne ovplyvní COVID-19

Stav zamestnanosti na Slovensku bude ovplyvnený pandémiou COVID-19, ktorá má negatívny vplyv na hospodársky vývoj u nás aj v zahraničí, uviedla pre agentúru SITA analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

„Zatiaľ predpokladáme v tomto roku nárast miery nezamestnanosti na 7,8 % pri prepade zamestnanosti o 2,2 %,“ konštatovala.

Postupný návrat zamestnanosti k hodnote pred pandémiou podľa nej môže trvať pár rokov.

„Rýchlosť návratu bude závisieť od rýchlosti ekonomického uzdravenia a úspešnosti podporných opatrení zameraných na trh práce,“ dodala analytička.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, trh práce, zamestnanosť, zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko minulý rok dosiahlo rekordnú zamestnanosť, splnilo tak cieľ stanovený Európskou úniou © SITA Všetky práva vyhradené.