Hlavným cieľom vlády je boj proti koronavírusu

0
Hlavným cieľom vlády je boj proti koronavírusu

Na Slovensku v sobotu pribudlo ďalších 41 prípadov koronavírusu a v nedeľu 7. Doteraz ide o najvyšší nárast pozitívnych testovaní počas jedného dňa práve počas soboty. Informáciu potvrdil po zasadnutí novej vlády SR jej premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Na Slovensku už 185 prípadov

Dodal, že hneď v nedeľu 22. marca pôjde osobne do centra Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR), aby preveril ich súčasný stav a tiež opatrenia, ktoré boli doteraz zavedené. Aktuálne bolo v súvislosti s novým ochorením potvrdených 185 prípadov.

Hlavným bodom prvého rokovania bol práve boj s koronavírusom. „Prerokovať tento bod trvalo výrazne dlhšie ako iné. Žiadali sme členov Ústredného krízového štábu (ÚKŠ), aby nás informovali o tom, ako chceme bojovať s krízou koronavírusu. Plánovali sme výrazne skôr skončiť, no dozvedeli sme sa mnoho závažných informácií, o ktorých sme doteraz nevedeli.

Chceli sme mať pravdivé, dobré a kvalitné informácie. Prijali sme aj rozhodnutia. Už zajtra ráno o 08:00 h sa chcem pozrieť do SŠHR a zaujímať sa, ako správa ŠHR pristupovala pri zabezpečení ochranných pomôcok ľudí v prvej línii v boji proti koronavírusu. Vzhľadom na medializované informácie postup SŠHR nebol promptný. Začali objednávať ochranné pomôcky neskoro a predražene. Zajtra chcem počuť odpovede na otázky od šéfa SŠHR. Pozrieme sa SŠHR na prsty. Potrebujeme vedieť, aký je súčasný stav a ako postupovali doteraz,“ ozrejmil v sobotu Matovič.

Prečítajte si aj článok o tom, aké opatrenia môžu pomôcť podnikateľom zmierniť dopad koronavírusu

Krízové štáby na ministerstvách

Slovensko nebolo podľa nového premiéra Matoviča na koronavírus dostatočne pripravené. Lekári a zdravotné sestry čakali na potrebné ochranné vybavenie dva mesiace. V pondelok 23. marca preto nový premiér plánuje zvolať na jednotlivé ministerstvá krízové štáby, ktoré majú navrhnúť ďalšie potrebné opatrenia na zabránenie šírenia vírusu a ktoré nová vláda následne prerokuje ešte v daný deň na svojom rokovaní.

„Chcem, aby v pondelok zasadli všetky krízové štáby na jednotlivých ministerstvách a potom zvoláme rokovanie vlády, kde prijmeme ďalšie opatrenia. Lekári a zdravotné sestry už skoro dva mesiace čakajú na adekvátne vybavenie. Nemali dostatočnú ochranu, aby chránili samých seba. O ďalších opatreniach budeme informovať verejnosť po rokovaní vlády v pondelok,“ ozrejmil Matovič.

Nový premiér sa vyhol odpovedi na otázku, či budúci týždeň vyhlási núdzový stav pre celú krajinu. „Nevieme, čo bude ďalej. Musíme sa hlavne správať zodpovedne. Zároveň potrebujeme vedieť, akým smerom sa situácia vyvinie,“ dodal.

Prečítajte si aj o tom, že Slovensko môže využiť stovky miliónov eur z Bruselu na zvládnutie škôd spôsobených koronavírusom

Pripravované opatrenia

V opatreniach na zabránenie šírenia koronavírusu sa hovorí najmä o zabezpečení väčšieho množstva testovacích zariadení, povinnosti nosenia rúška, špeciálnych otváracích hodinách pre dôchodcov v obchodoch, či o spolupráci hotelov a zdravotníckych organizácií na zabezpečenie karantény pacientov. Podľa premiéra ide o 100 až 200 návrhov.

„Mysleli sme si, že prídeme opravovať krajinu, kde ľudia neveria súdom. Prišli sme však k moci v čase, kde nás poriadne trápi boj s koronavírusom. Som presvedčený, že najbližšie dni ukážu, že nová vláda vie tú starú plnohodnotne nahradiť a byť ešte lepšou. Boli sme odstrihnutí od niektorých informácií spojených s koronavírusom. Aj preto už zajtra zasadnú na všetkých ministerstvách jednotlivé krízové štáby, následne bude zvolaný Ústredný krízový štáb a potom predbežne o 14:00 h budeme mať rokovanie vlády. Tam prijmeme ďalšie opatrenia,“ ozrejmil Matovič.

Ďalším z možných opatrení je podľa premiéra Matoviča možnosť zamerať priemysel aktuálne na potrebné odvetvia v boji s vírusom. „Nemôžeme pre koronavírus pretransformovať celý priemysel, sú tu však firmy, ktoré vyrábajú dezinfekčné prostriedky a máme tu aj liehovary. Takého podniky treba dnes naštartovať a dať im konkrétnu objednávku a zadanie. Ak s čistým úmyslom prídeme za týmito firmami a povieme, že potrebujeme chrániť ľudí, potrebujeme niečo od vás vyrobiť, tie firmy nám pomôžu. Som o tom presvedčený,“ pokračoval Matovič.

Inšpirujú sa Singapurom a Taiwanom

„Máme pred sebou prijatie mnohých opatrení. Niektoré už vymyslel niekto iný, s niektorými prídeme my. Inšpirovali sme sa najmä od krajín, kde úspešne bojujú proti koronavírusu ako Singapur, Taiwan či Južná Kórea,“ uviedol to v diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS v nedeľu premiér Matovič.

Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič kritizuje, že Slovensko nebolo na koronavírus dostatočne pripravené a avizuje ďalšie opatrenia Premiér Matovič avizuje mnoho nových opatrení, vláda sa inšpirovala aj od Singapuru a Taiwanu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu