Slovensko patrí k európskym krajinám s najväčším výskytom kliešťovej encefalitídy. V počte očkovaní patríme medzi posledných

Kliešťová encefalitída napáda centrálny nervový systém a je celosvetovým problémom. Po lymskej borelióze je druhým najrozšírenejším infekčným ochorením prenášaným kliešťom na Slovensku. V rámci Európy zasa vedieme v počte prípadov kliešťovej encefalitídy, spôsobenej konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov.

Od roku 1951 nebolo v nijakej európskej krajine toľko ľudí, nakazených týmto spôsobom, ako práve u nás. Napriek tomu je zaočkovaných menej ako 10 % Slovákov tvrdí doc. MUDr. Mária Štefkovičová.

Nenápadné ochorenie sa môže skončiť tragicky

Kliešťová encefalitída je akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Spôsobuje zápal mozgových blán a mozgu.V rozmedzí rokov 2007 až 2016 ním bolo na Slovensku nakazených 1021 ľudí.

Len v roku 2018 sme u nás mali 156 prípadov. Najväčšou hrozbou pri kliešťovej encefalitíde je, že sa v počiatkoch ťažko identifikuje, a to najmä u detí. „Kliešťová encefalitída má dve fázy. Prvá sa začína do týždňa po nakazení. Vznikajú chrípkové príznaky, človek je unavený, malátny, môže pociťovať bolesti kĺbov a mať pocity na zvracanie, prípadne môže byť citlivý na svetlo“ vysvetľuje doc. MUDr. Mária Štefkovičová, hlavná odborníčka hlavného hygienika Slovenskej republiky z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.

Pokročilejšie štádium, ktoré sa vyskytne približne u 35 až 58 % infikovaných ľudí, už spôsobuje vážnejšie zdravotné komplikácie. “Keď sa vírus dostane do mozgu, začnú sa objavovať neurologické príznaky. Silné bolesti hlavy, nekoordinované pohyby očí, tras končatín, zášklby v tvári, pomalá, monotónna a nezrozumiteľná reč, dezorientácia či obrna,” dopĺňa hlavná odborníčka hlavného hygienika SR. Približne jeden z 50-tich ľudí nakazených kliešťovou encefalitídou v dôsledku ochorenia zomrie.1To predstavuje od pol percenta až do dvoch percent prípadov. Navyše, 26 % až 46 % pacientov môže mať dlhodobé následky”, pokračuje pani docentka Mária Štefkovičová.

Infekcia ohrozuje veľkú časť Slovenska

Kliešťovú encefalitídu spôsobujú dva faktory. “Najviac prípadov, 56 %, vzniká v dôsledku poštípania kliešťom. Až 17 % ľudí sa nakazí alimentárne, teda konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Najmä z kozieho mlieka. Zvyšok sú prípady, pri ktorých nevieme, ako k nakazeniu došlo,” vysvetľuje hlavná odborníčka hlavného hygienika SR.

Kliešťová encefalitída je hrozbou najmä v takzvaných endemických oblastiach, kde majú kliešte najlepšie podmienky pre život. “Tento živočích totiž musí mať pre svoj vývoj špecifickú vlhkosť, nadmorskú výšku, teplotu a tiež prítomnosť zvierat, na ktorých môže parazitovať,” hovorí Mária Štefkovičová.

Endemické oblasti sa nachádzajú na veľkej časti Slovenska, oblasť výskytu infekčného ochorenia predstavuje takmer dve tretiny nášho územia. [4] Výskumy ukazujú, že kliešťová encefalitída je najrozšírenejšia v Trenčianskom kraji, odkiaľ pochádza 38,4 % všetkých prípadov. Druhý najčastejší výskyt, 26,6 %, bol zaznamenaný v Žilinskom kraji a tretím najohrozenejším krajom je Banskobystrický, s podielom 19,2 %.2

Najlepšou prevenciou je očkovanie

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou. Po každej turistike či športovaní v prírode sa odporúča prehliadka tela na prítomnosť kliešťa. Do prostredia lesa či do trávnatých oblastí je ideálne nosiť dlhý odev a používať repelent proti hmyzu.

„Tiež si treba dávať pozor na konzumáciu nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä z endemických oblastí. Najúčinnejšia prevencia je však jednoznačne očkovanie,“ vysvetľuje hlavná odborníčka hlavného hygienika SR a dopĺňa: „Ide o ideálny preventívny nástroj, ktorý chráni najlepšie zo všetkých mechanizmov. Očkovanie totiž vytvára špecifické protilátky, ktoré okamžite rozpoznajú vírus, naviažu sa naň a nedovolia mu, aby sa v tele množil a rozvinul zápalový proces v mozgu.“

Napriek tomu Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším podielom zaočkovanosti v Európskej únii. „Pritom až takmer pol milióna nášho obyvateľstva žije v endemických oblastiach, teda v ohniskách kliešťovej encefalitídy,“ vysvetľuje Mária Štefkovičová jednu z hlavných príčin častého výskytu infekcie.

Prečítajte si, aké prípravky na leto sme testovali

Najohrozenejší sú ľudia v strednom veku a muži

Najrizikovejšiu skupinu tvoria ľudia od 50 do 60 rokov. “Je to časť populácie, ktorá veľmi často a rada pracuje na záhrade alebo chodí do prírody, ale ich imunita už nie je tak efektívna, ako u mladých ľudí. To je dôvod, prečo mávajú ťažší priebeh ochorenia. Výnimočný pozor by si mali dávať aj ľudia s poruchami imunitného systému. Kliešťovou encefalitídou sa tiež nakazí viac mužov ako žien, pretože častejšie pracujú vonku”, upozorňuje hlavná odborníčka hlavného hygienika SR.

Nakazenie hrozí najmä lesným robotníkom, poľnohospodárom, pracovníkom v národných parkoch a prírodných rezerváciách či turistickým sprievodcom. Na niektoré povolania sa vzťahuje povinné alebo odporúčané očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, vrátane možného nároku na preplatenie nákladov za očkovanie zamestnávateľom. Špecifikuje ich a podmienky upravuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z roku 2008.

Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko patrí k európskym krajinám s najväčším výskytom kliešťovej encefalitídy. V počte očkovaní patríme medzi posledných © SITA Všetky práva vyhradené.