Slovensko sa zapojí do testovania COVID pasov, mohli by sa zaviesť už v júni

12.5.2021 (Webnoviny.sk) – Slovensko sa naďalej pripravuje na spustenie takzvaných COVID pasov. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus (SaS), ktorý sa v stredu v Bruseli zúčastnil zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti.

Slovensko sa zapojí do testovania

„Stále je tu snaha zaviesť digitálne zelené preukazy už 15. júna, tak ako bolo naplánované. Slovensko sa naplno zapojí aj do testovania týchto digitálnych osvedčení, aby sme nič neriskovali a mohli sa v polovici júna pripojiť k ostatným krajinám v EÚ,“ povedal Klus.

Viac o téme: Koronavírus

Dodal, že nepripúšťa, že by to nevyšlo. „To by bola zlá správa pre občanov. Zároveň však nemožno podceniť prípravu technického riešenia – ide najmä o to, ako zaistiť, aby sa citlivé zdravotnícke informácie nezneužili,“ uviedol.

Kroky pri riešení koronakrízy

Štátny tajomník vyzdvihol na rokovaní Rady pre všeobecné záležitosti význam koordinovaných krokov pri riešení koronakrízy na úrovni EÚ. Potvrdil, že Slovensko zdieľa obavy z možného šírenia nových mutácií ochorenia COVID-19.

„EÚ musí byť v budúcnosti lepšie pripravená aj na túto hrozbu. Spolupráca členských krajín a rýchlosť našej reakcie sú kľúčové. Aj preto oceňujem skoré kroky Európskej komisie na zabezpečenie dávok vakcín pre nasledujúce roky,“ povedal Klus.

Verí, že skoré nastavenie budúcich zmlúv na nákup očkovacích látok zabráni výpadkom v ich dodávkach.

Viac k témam: COVID pas, COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko sa zapojí do testovania COVID pasov, mohli by sa zaviesť už v júni © SITA Všetky práva vyhradené.