Slovensko zatiaľ tento rok zaregistrovalo 93 žiadostí o azyl, udelilo dva

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko zatiaľ tento rok zaregistrovalo 93 žiadostí o azyl, z tohto počtu schválilo dve.

Situácia je stabilizovaná

Ako ďalej agentúru SITA informoval tlačový odbor rezortu vnútra, ministerka Denisa Saková v tejto súvislosti na rokovaní ministrov spravodlivosti a vnútra štátov EÚ v Luxemburgu označila situáciu za stabilizovanú.

Jedným z najdôležitejších nástrojov boja proti nelegálnej migrácii by podľa nej mali byť fungujúce návraty. „Reálne fungujúce návraty považujem za jeden z najefektívnejších faktorov odradzujúcich migrantov od nelegálnej cesty do Európy,“ povedala Saková.

Spolupráca s tretími krajinami

Základom pre úspešnosť návratov je podľa ministerky spolupráca s tretími krajinami. „Tu sú nedostatky asi najviditeľnejšie. Máme už k dispozícii nástroje, páky, ktorými môžeme tretie krajiny motivovať, aby sa ich spolupráca zlepšila,“ doplnila s tým, že únia musí tieto nástroje používať.

Európska únia sa momentálne snaží zefektívniť proces návratu neúspešných žiadateľov o azyl späť do ich domovských krajín. Uvažuje sa napríklad o zavedení sankcií v prípade, ak tretie krajiny pri návratoch migrantov nebudú s úniou spolupracovať. Sankcie by sa mohli týkať napríklad vízovej politiky voči nim zo strany únie.

Viac k témam: Európska únia, imigranti, migranti, minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko zatiaľ tento rok zaregistrovalo 93 žiadostí o azyl, udelilo dva © SITA Všetky práva vyhradené.