Smiech lieči, zasmejte sa

0
Smiech lieči, zasmejte sa

Smiech je náš najlepší kamarát. Dávkujte si ho každý deň pravidelne. Pozrite si domáce videá, ktoré stoja zato. Máte nápad? Natočte vlastné a zabavte svet. Smiech lieči. 

Smiech nás lieči
Telo vníma smiech ako signál, že je možné sa uvoľniť. A smiech skutočne vyvoláva uvoľnenie nielen psychologické, ale aj fyziologické: znižuje hladiny stresových hormónov, spúšťa endorfíny, má pozitívny vplyv na imunitný, endokrinný a kardiovaskulárny systém. A ešte celý rad prospešných účinkov sme zrejme doteraz neodhalili. Niečo naznačujú experimenty so zvieratami. U pokusných zvierat sa zistilo, že pri stavoch podobných smiechu (šteklenie) vylučujú chemickú látku, ktorá má antidepresívne a protiúzkostné účinky. Je veľmi pravdepodobné, že podobné procesy prebiehajú aj u ľudí.

Denná dávka smiechu
Nezabúdajte preto na svoju dennú porciu smiechu a humoru: nielen v žartovnom mesiaci apríli, ale po celý rok. Vyhľadávajte humorné stránky každodenného života, smejte sa čo najčastejšie aj sami na sebe, obklopujte sa veselými ľuďmi so zmyslom pre humor. Smiech je totiž najlepší liek na bolesti života (Wilhelm Bousset).

Moderátorka je vo vážnych problémoch pre záchvat smiechu na nových sociálnych príspevkoch vlády (video)

Smiech sa nemusíme učiť
Schopnosť smiať sa je človeku vrodená. Smiech sa nemusíme učiť, máme ho v génoch. Dieťa sa smeje dávno predtým, než začína hovoriť. Smiať sa vedia aj deti od narodenia hlucho-slepých, ktoré nikdy mimiku smiechu nevideli a ani nepočuli, ako “správny” smiech vlastne znie.

Smiech je univerzálny fenomén
Ovládame ho vo všetkých jazykoch a kultúrach. Ak sa napríklad zídu ČSlovák, Číňan a Japonec, nebudú si zrejme rozumieť ani slovo, ale smiať sa budú podobne – slabikami ha-ha-ha, ktoré majú určitý charakteristický rytmus (každé “ha” trvá asi 1/15 sekundy a opakuje sa približne 5x za sekundu; rýchlejšie či pomalšie rytmus už nie je vnímaný okolím ako smiech).

Aký má smiech evolučný význam? Prečo vlastne vznikol a na čo slúži?
Smiech je predovšetkým komunikačný signál, starší ako reč. Predpokladá sa, že sa vyvinul ako spoločenský signál na vyjadrenie pozitívnych emócií a priateľských postojov. “Smejúci sa” mladý šimpanz vyjadruje pohodu a nabáda druhého k hre alebo sa chce kamarátiť. Podobne vyjadruje smejúci sa človek dobrú náladu a priateľské pocity.

Dara Rolins: Akčná žena? To som ja!

Charakteristická mimika smiechu je zrejmá nielen okolo úst, ale aj okolo očí.
Nosíte rúško? Smiech vám vidieť na očiach. Predpokladá sa, že smiech vznikol pred miliónmi rokov. Smiechom a pozitívnym myslením sa zaoberajú viacerí vedci. Asi najznámejší – Norman v roku 1979 vydal knihu “Anatómia choroby”, v ktorej opisuje pozitívny vplyv myslenia a smiechu na zdravie človeka.

Pozrite si domáce videá a zasmejete sa
Dieťa na videu nemá ani dva roky, no intenzívne vníma a masívne kopíruje celé video. Pozrite sa. Vaše kútiky úst pôjdu zaručene od seba.

https://www.facebook.com/clement.rouchon.14/videos/815794295538262/UzpfSTE1NjM1NjIyMjc6MjY3NTk5NjQ4OTM5MDA2OQ/

Na tomto videu sa zasmejú špeciálne rodičia školopovinných detí. Úloh je množstvo a keď to vynásobime počtom detí, potrebovali by sme doma aspoň desať učiteľov pri všetkých tých predmetoch. A ruku na srdce. Kto ešte ovláda zlomky?

https://www.facebook.com/lukas.latinak.90/videos/2564876033726911/UzpfSTEwMDAwMDMyOTkxNzQyODoyNjc1ODIxNzM5NDA3NTQ0/

Počas koronavírusu a karantény spoznáme úplne nové hviezdy internetu. Toto natočil otec s dcérou na piaty deň karantény.

žiadne príspevky na zobrazenie