Sociálna poisťovňa bude od apríla 2021 vyplácať novú tehotenskú dávku

0
Sociálna poisťovňa bude od apríla 2021 vyplácať novú tehotenskú dávku

16.12.2020 (Webnoviny.sk) – Od 1. apríla 2021 začne Sociálna poisťovňa vyplácať novú tehotenskú dávku. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň schválila Národná rada SR a čaká na podpis prezidentky Zuzany Čaputovej.

Nárok na túto dávku budú mať všetky nemocensky poistené tehotné ženy a tehotné ženy, ktoré majú prerušené povinné nemocenské poistenie pre čerpanie rodičovskej dovolenky alebo poberanie rodičovského príspevku. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Podmienky nároku na tehotenskú dávku

Nárok na dávku vznikne od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, teda od 13. týždňa tehotenstva.

Podmienkou nároku na túto dávku bude existencia nemocenského poistenia v deň vzniku dôvodu na poskytnutie dávky a najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dôvodu na poskytnutie tejto dávky.

U samostatne zárobkovo činných osôb bude podmienkou aj zaplatenie poistného na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. „Špecifikom tejto dávky bude, že Sociálna poisťovňa ju bude poskytovať aj v období, kedy bude poistenkyňa dosahovať príjem alebo poberať iné dávky,“ upozorňuje poisťovňa. Nárok na tehotenskú dávku žene zanikne dňom skončenia tehotenstva.

Od čoho sa bude odvíjať výška dávky

Výška dávky sa bude odvíjať od dosiahnutých vymeriavacích základov, teda hrubých príjmov, v rozhodujúcom období, ktorým je spravidla predchádzajúci kalendárny rok.

Výška dávky bude predstavovať 15 % denného vymeriavacieho základu s tým, že nesmie byť nižšia ako dávka určená z 10 % maximálneho denného vymeriavacieho základu a vyššia ako dávka určená z maximálneho vymeriavacieho základu.

V budúcom roku bude minimálna tehotenská dávka v sume 215,50 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 222,60 eura pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci. Najvyššia možná tehotenská dávka budúci rok dosiahne 323,20 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 333,90 eura pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci.

Nárok na tehotenskú dávku vznikne aj tehotným poistenkyniam, ktoré dosiahnu 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu pred účinnosťou zákona, teda pred 1. aprílom budúceho roka. Týmto poistenkyniam bude Sociálna poisťovňa tehotenské poskytovať od 1. apríla 2021.

Viac k témam: novela zákona o sociálnom poistení, tehotenská dávka
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa bude od apríla 2021 vyplácať novú tehotenskú dávku © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu