Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika

Čaputová už má petíciu o predčasných voľbách, na hárkoch je viac ako 600-tisíc podpisov

Sita
Zdieľať

3.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. mája 13:14

Petičný výbor v pondelok v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov.

Čaputová bude k petícii pristupovať zodpovedne

Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

„Prezidentka Zuzana Čaputová si ctí petičné právo ako najvyšší prejav vôle občanov a k petícii bude pristupovať maximálne zodpovedne. Lehoty, ktoré jej z ústavy od dnes začínajú plynúť, nebude nijakým spôsobom naťahovať,” uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Dodal, že na overovaní podpisov bude pracovať viac ako 50 zamestnancov Kancelárie prezidenta SR. Prezidentka sa k ďalšiemu postupu vyjadrí až vtedy, keď sa podarí overiť minimálne 350-tisíc podpisov.

Referendum je Ficova opozičná politika

Strana Za ľudí predpokladá, že po skontrolovaní všetkých podpisov sa prezidentka obráti na Ústavný súd SR s otázkou, či je možné referendum vyhlásiť.

„Referendum je opozičná politika Roberta Fica (Smer-SD – pozn. SITA). Vždy keď prehral voľby, začal zbierať podpisy pod referendum na predčasné voľby. Bolo to tak, keď vládol Mikuláš Dzurinda dvakrát a nestihol to len pri premiérke Ivete Radičovej,” tvrdí predsedníčka strany Veronika Remišová.

Vyhlásenie referenda je v rozpore s ústavoz

Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) by bolo vyhlásenie referenda v rozpore s ústavou, keďže ľudia si svojich predstaviteľov volia na štyri roky a výsledok volieb nie je možné zmeniť na základe toho, že sa ich výsledok niekomu nepáči.

„Vždy sa nájde 350-tisíc ľudí, ktorí sú nespokojní s výsledkom volieb. Ak by sme takéto referendum pripúšťali, spôsobovalo by to chaos v krajine,” dodáva Kolíková.

Rozhodovať budú o skrátení volebného obdobia

Pod petíciu za referendum o predčasných parlamentných voľbách sa podpísalo približne 600-tisíc obyvateľov Slovenska. Má obsahovať otázku, či ľudia súhlasia s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie NR SR tak, aby sa voľby do NR SR vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda.

Referendum na Slovensku môže vyhlásiť prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia Národnej rady SR (NR SR) do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia. Slovenská ústava prezidentku k vyhláseniu referenda nezaväzuje. Tá ho vôbec nemusí vyhlásiť.

Viac k témam: prezidentka SR, referendum, referendum o predčasných voľbách
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová už má petíciu o predčasných voľbách, na hárkoch je viac ako 600-tisíc podpisov © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X