Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ TIPY MAGAZÍN

Šoférovanie? Mám strach a asi na to nemám

Zdieľať

Milé žienky, koľko krát vám prebehla hlavou takáto alebo podobná myšlienka?

U nás žien, je to veľmi časté. Neveríme si, sme na seba prísne, kritizujeme sa. Stále máme pocit, že nie sme dosť dobré, dosť šikovné. Hovoríme si, že na to nemáme, prípadne sme si to vypočuli pár krát od niekoho iného a zobrali sme si to za pravdu. A je v podstate jedno či ide o šoférovanie, alebo niečo iné. Hodnotíme sa veľmi kriticky a takto si samé vytvárame negatívne výsledky.

Ja som kedysi tiež žila v tej svojej negativite. Hovorila som si, že sa veľmi bojím šoférovania, vôbec som si neverila . Moja sebadôvera bola skoro na nule. V hlave som si prechádzala, čo kto o mne povedal, prípadne čo som urobila zle. A po čase som si povedala, že ja na to proste nemám. Takto to trvalo pekných pár rokov.

Po 12tich rokoch strachu som si ale začala uvedomovať, že takto žiť nechcem. Chcem na sebe začať pracovať, chcem žiť krajší život. A nie si dookola hovoriť aká som hrozná a čo všetko nezvládnem.

Rozhodnutie a chuť niečo zmeniť

A práve toto, bol ten môj začiatok. Že som sama chcela niečo zmeniť. Začala som skutočne túžiť po šoférovaní. Postupne som menila svoje myšlienky a namiesto toho, aby som sa sústredila na to, že mám obrovský strach, začala som sa sústrediť na cieľ. Teda, že šoférujem.

V hlave som si vykresľovala aké super bude, keď budem šoférovať. Predstavovala som si samú seba za volantom. Možno ste sa niektoré stretli s nástenkou snov (je to v podstate nástenka, kde si môžete dať obrázky alebo texty s vašimi snami a cieľmi. Text musí byť písaný v tvare, akoby ste váš cieľ už dosiahli). Ja som si prvý rok na svoju nástenku napísala, že milujem šoférovanie a dala som si k tomu dátum. Bolo to v čase, keď som už túžila jazdiť.

Pamätám si ako keby to bolo včera. Manžel si všimol moju nástenku a aj dátum pri slovách Milujem šoférovanie. A jeho reakcia: „No som zvedavý ako to chceš spraviť. To je o dva mesiace.“ Úprimne vám poviem, že keď som si to písala, vôbec som nevedela ako to spravím. Po reakcií manžela mi hlavou prebehlo, že on neverí, že to dokážem. Veď prečo by aj mal. 12 rokov som mala strach šoférovať a teraz to len tak zmením?

Ale áno, začala som to meniť. A ten prvý a podstatný krok bol ten, že teraz som to chcela ja. Nikto ma do toho nenútil. Bolo to moje rozhodnutie. Nestalo sa, že po dvoch mesiacoch som nemala žiadny strach, ale začala som jazdiť. Pred tým by ma dobrovoľne za volant nikto nedostal.

Tým ďalším, na čom som postupne začala pracovať, bola moja sebadôvera. Sebadôvera je veľmi podstatná pri každom dosahovaní cieľa. Bez nej sa ďaleko ťažko pohneme.

Úprimne, nebolo to vôbec ľahké. Nemala som veľmi s kým rozoberať čo cítim, mala som pocit, že ma nikto z blízkych nepochopí. Hľadala som rôzne články a spôsoby ako prekonať strach a po ich prečítaní som si vždy povedala, no to sa ľahko povie. Chýbala mi podpora a pochopenie niekoho, kto si tým prešiel tiež.

V období, keď som už svoj strach prekonávala a začala som jazdiť, som stretala ženy, ktoré mi hovorili, že majú tiež strach šoférovať. A vtedy mi napadlo, že vlastne by som im chcela pomôcť. Sama tým teraz prechádzam a viem, čo cítia. Začala som písať ebook Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania.

Chcela som vytvoriť to, čo mne samej chýbalo. Chcela som dodať ostatným ženám povzbudenie a odvahu. Vieru v samé seba. Uvedomenie, že v tom nie sú samé.

Môj hlások negativity mi v hlave začal hovoriť, na čo to píšeš, koho to zaujíma. Myslíš si, že to niekomu pomôže? Ale napriek tomu som písala ďalej. Nenechala som sa odradiť.

A to je aj pri prekonávaní strachu ďalšia podstatná vec. Nenechať sa odradiť, nevzdať to. Prekonať strach trvá nejaký čas. Nezbavíte sa ho ani po 5tich či 6tich jazdách.

Ale keď sa raz rozhodnete a bude si veriť, tak to postupne dokážete. A ja vám budem s radosťou na tejto ceste pomáhať a dodávať vám podporu.

Viac si môžete pozrieť na www.andreazavodska.sk

Tagy
Andrea Závodská

Som autorka ebooku Ako sa zbaviť strachu zo šoférovania a online programu Objav svoju silu ženy. Pomáham ženám. andreazavodska.sk

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X