NAČÍTAVAM

Type to search

Ekonomika Zdravotníctvo

Soláriá na Slovensku budú len pre plnoletých, ministerstvo chce chrániť mladistvých

Sita
Share

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Osoby mladšie ako 18 rokov budú mať zo zákona zákaz návštev komerčných solárií za účelom opaľovania sa umelým zdrojom ultrafialového žiarenia (UV).

Ministerstvo zdravotníctva totiž chce posilniť prevenciu v oblasti ochrany zdravia mladistvých a zabrániť zvyšovaniu rizika vzniku rakoviny kože.

Ako uviedlo v tlačovej správe, túto legislatívnu úpravu plánuje spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR. Zmeny by sa do praxe mali dostať od začiatku budúceho roka.

Pokožka mladistvých je tenšia

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská považuje zmeny v poskytovaní služieb komerčných solárií za opodstatnené a pripomína, že zákaz vstupu pre osoby mladšie ako 18 rokov je aktuálne platný napríklad v krajinách ako Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Švédsko, Nórsko, Kanada či vo vybraných krajinách Spojených štátov amerických.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na Slovensku“Ultrafialové žiarenie je na základe aktuálnych vedeckých poznatkov klasifikované Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC) ako dokázaný karcinogén a osoby mladšie ako 18 rokov zaraďujeme medzi rizikovú skupinu. Pokožka mladistvých je tenšia, a preto omnoho citlivejšia na účinky UV žiarenia,” vysvetlila ministerka zdravotníctva.

Výskumy dermatológov podľa nej preukázali, že osoby, ktoré veľmi často používajú soláriá, majú 2,5 až 3-krát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny tohto typu.

Európska technická norma pre soláriá

Obmedzenie osobám mladším ako 18 rokov navštevovať komerčné soláriá za účelom opaľovania sa umelým zdrojom UV žiarenia podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa doteraz vyplývalo iba z európskej technickej normy pre soláriá.

“Prax nám však ukázala, že opatrenie je nedostatočné, pretože niektorí prevádzkovatelia napriek tomu umožňujú mladistvým opaľovať sa v solárnych zariadeniach – spomínaná norma nie je záväzná s čím je spojená aj sťažená situácia pri vymáhaní porušenia zákazu od prevádzkovateľov,“ konštatoval Mikas.

Návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý sa zmenami v poskytovaní služieb komerčných solárií zaoberá, bol súčasťou medzirezortného pripomienkového konania a v blízkom čase bude predmetom rokovania vlády. Zmeny by mali byť účinné od januára budúceho roka.

Viac k témam: hlavný hygienik SR, minister zdravotníctva SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, solárium, ultrafialové žiarenie (UV)
Zdroj: Webnoviny.sk – Soláriá na Slovensku budú len pre plnoletých, ministerstvo chce chrániť mladistvých © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X