Španielski matadori bojujú aj po tom, čo pandémia takmer zabila ich kontroverzné umenie

0
Španielski matadori bojujú aj po tom, čo pandémia takmer zabila ich kontroverzné umenie

Španielska sezóna býčích zápasov sa tradične začína vo februári v malom meste Valdemorillo, ktoré sa nachádza približne 40 km od Madridu. Zvyčajne táto korida nepriťahuje veľké mená, ale v roku 2022 potvrdil svoju účasť hviezdny matador Morante de la Puebla.

V tejto nezvyčajnej profesii panuje viera, že táto sezóna musí byť úspešná, ak nemajú býčie zápasy úplne zmiznúť. Býčie zápasy sú v Katalánsku zakázané od roku 2011, no vo zvyšku krajiny sa od vypuknutia pandémie názor na zápasy trochu zmenil.

Kým kedysi sa diskusia zameriavala na prohibíciu, teraz je otázkou, či by sa tomuto kultúrnemu priemyslu nemalo poskytnúť záchranné lano. Zdá sa, že súčasná ľavicová koaličná vláda nechce výslovne zakázať „národnú fiestu“, ale ani naopak poskytnúť podporu na jej udržanie.

Iná forma zápasov – corrida de rejones, kde sú matadori na koňoch, včera sa v aréne Las Ventas predviedla Lea Vicens.

Z tohto dôvodu boli napríklad lístky na korridy vylúčené z pravidla, podľa ktorého by mladí ľudia dostávali kultúrne preukazy v hodnote 400 eur na podporu rôznych odvetví. Býčie zápasy sú hodnotené skôr v umeleckých než športových sekciách španielskych novín a spadajú pod ministerstvo kultúry.

Španielske premiérové býčie arény (Bilbao, Madrid, Pamplona, Sevilla, Valencia, Zaragoza) boli takmer dva roky neaktívne. Po dlhom období pandémie sa konali charitatívne býčie zápasy, ktoré vyzbierali peniaze pre matadorov a niektorých z 200 000 ľudí, ktorí pracujú v tomto sektore a boli ťažko zasiahnutí koronavírusom. Podľa Národnej asociácie organizátorov býčích zápasov za normálnych čias krvavé predstavenie generuje ekonomike až 4,5 miliardy eur ročne, teda takmer 1 % HDP.

Korida v Barcelone, pixabay.com

Kritika zápasov

Býčie zápasy, ktoré obdivovatelia v Španielsku považujú za umenie tauromaquía, sa v posledných rokoch stretávajú s čoraz väčšou kritikou zo strany rastúcej lobby za práva zvierat, ktorú podporujú ľavicové strany.

Po tom, čo pandémia finančne položila tento priemysel, muži, ktorí nosia farebný „traje de luce“ (oblek zo svetla), sa bránia. „Pre býčie zápasy to bude nesmierne symbolické. Bude to prvýkrát, čo sa vrátime do Las Ventas, svetového domova býčích zápasov,“ povedal tesne po jednej z vĺn pandémie Antonio Lorca, komentátor býčích zápasov El País, jedného z hlavných španielskych novín. „Dúfam, že toto bude začiatok mnohých ďalších bojov. Bude to na pomoc tým, ktorí pracujú v tomto odvetví. Všetci sa to minulý rok snažili prekonať.“

Victorino Martín, prezident Nadácie bojových býkov, ktorá zastupuje chovateľov, verí, že tento rok bude znamenať začiatok oživenia priemyslu, ktorý má podľa neho pre Španielsko kultúrny aj ekonomický význam. „Tento priemysel utrpel ekonomicky, ale je tiež súčasťou španielskej kultúry, trochu ako divadlo,“ povedal.

pixabay.com

Tradícia a politika

Pandémia urýchlila úpadok predstavenia, ktoré v minulosti inšpirovalo umelcov vrátane Francisca de Goyu, Ernesta Hemingwaya a Pabla Picassa. V roku 2012 sa odohralo 1 997 zápasov, ale do roku 2019 sa ich počet znížil na 1 425, podľa španielskeho ministerstva kultúry, ktoré sa zaoberá býčími zápasmi, keďže sa považujú za formu umenia. Po finančnej kríze v roku 2008 mnohé miestne zastupiteľstvá, ktoré tradične platia za býčie zápasy, škrtali cez rozpočet.

Býčie zápasy sa v poslednej dobe stávajú čoraz častejším politickým problémom

Rocío Monasterio a matador Morante de la Puebla sa podieľali na videu, ktoré propaguje kandidatúru strany vo voľbách 4. mája, zdroj: aplausos.es

Rocio Monasterio, kandidátka krajne pravicovej strany Vox v regionálnych voľbách v Madride 4. mája, sa ujala býka v ringu s pomocou skutočného matadora, aby odštartovala svoju kampaň. Vox, ktorý je s 52 poslancami treťou najväčšou stranou v španielskom parlamente, podporuje tieto aktivity najmä na vidieku.

„Vôbec som sa nebála. V skutočnosti ma to veľmi bavilo. Bolo to skvelé napriek nezmyslom totalitných režimov, ktoré sú proti býčím zápasom,“ povedala potom pre magazín VOA.

Isabel Díaz Ayuso, súčasná konzervatívna prezidentka Madridu, ktorá podľa prieskumov zvíťazí, prisľúbila, že v najbližších mesiacoch zorganizuje 18 býčích zápasov v malých mestách a prisľúbila dotácie vo výške 3,4 milióna eur.

Španieli sú v otázke býčích zápasov rozdelení

Názor Španielov sa na býčie zápasy dosť rozchádza, pričom niektorí to považujú za umenie, zatiaľ čo iní to považujú za krutosť. Pri jednom proteste proti býčím zápasom v centre Madridu ľudia držali transparenty s nápisom v španielčine: „92 % Španielska nenavštevujte býčie zápasy“. Prieskum z roku 2019 pre online noviny El Español zistil, že 56,4 % Španielov je proti býčím zápasom, zatiaľ čo 24,7 % ich podporuje a 18 % je ľahostajných.

José Zaldivar vedie kampaň za zákaz býčích zápasov, no má malú nádej na úspech – aspoň v krátkodobom horizonte. Pracuje v kancelárii, ktorá obsahuje arzenál zbraní, ktoré matadori používajú na boj s býkom, od meča, ktorý ukončuje život zvieraťa, až po banderily, ktorými býka pichnú do chrbta, aby ho počas duelu oslabili.

pixabay.com

„To, čo zviera prežíva v súvislosti so stresom a bolesťou, nemôže byť nič iné ako mučenie, povedal Zaldivar, ktorý je prezidentom Asociácie veterinárnych lekárov za zrušenie býčích zápasov. Verí, že pokiaľ budú býčie zápasy chránené ako súčasť kultúrneho dedičstva Španielska, nebude možné riešiť estocádu – úder mečom, pri ktorom matador zabije býka.

V roku 2013 vtedajšia konzervatívna vláda schválila zákon, ktorý stanovil „nesporný“ kultúrny charakter býčích zápasov. To znamenalo, že v roku 2016 mohol ústavný súd zrušiť zákaz býčích zápasov zo strany regionálnych úradov v Katalánsku a na Baleárskych ostrovoch.

Zdroj: pixabay.com, www.voanews.com, theconversation.com

žiadne príspevky na zobrazenie