Spôsob vyplácania vdovských dôchodkov je diskriminačný, Lexmann volá po zmene a oslovila už Matoviča i Krajniaka

0
Spôsob vyplácania vdovských dôchodkov je diskriminačný, Lexmann volá po zmene a oslovila už Matoviča i Krajniaka

11.5.2022 (Webnoviny.sk) – Diskriminácia mužov a žien s jedným dieťaťom, ktorým sa vdovský dôchodok vypláca len rok po smrti manželského partnera, je o krok bližšie k riešeniu. Iniciatíva europoslankyne Miriam Lexmann (EĽS/KDH) na zmenu slovenskej právnej úpravy nachádza priaznivú odozvu.

Kým vdova alebo vdovec s tromi a viac deťmi nemusí čakať na opätovné vyplácanie vdovského dôchodku vôbec, osamelému rodičovi s dvomi či jedným dieťaťom alebo bezdetnej vdove a vdovcovi takýto príspevok po roku vyplácania naše úrady stopnú.

„Pretrvávajúca diskriminácia vdov a vdovcov s jedným dieťaťom je skutočne absurdná. Vdova či vdovec s dvoma deťmi čaká na opätovné vyplácanie dávky do dovŕšenia 52 rokov veku a s jedným dieťaťom dokonca až do dovŕšenia dôchodkového veku,“ uviedla Lexmann v tlačovej správe.

Volanie po zmene a spravodlivosti

Členka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci v Európskom parlamente na túto nespravodlivosť na Slovensku upozorňuje dlhodobo. Zákon v posudzovaní ovdovelých navyše nereflektuje neustále zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. Pracuje so starými číslami, a tak dnes môže medzi vdovou, či vdovcom s dvoma a vdovou s jedným či žiadnym dieťaťom vzniknúť až 12-ročný rozdiel vo vyplácaní.

Apelom na ministra financií Igora Matoviča a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka preto opakovane volá po zmene slovenskej právnej úpravy a nastolení spravodlivosti v spôsobe vyplácania dôchodkov.

Ministri sa budú zmenou zaoberať

„Minister financií mi dal prísľub, že sa bude zmenou zaoberať, ak príde konkrétny návrh zo strany ministerstva práce. Oceňujem, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak na moje žiadosti reagoval kladne a minulý týždeň ohlásil vznik pracovnej skupiny odborníkov za účelom hľadania riešenia tejto diskriminačnej situácie. Prvé stretnutie je naplánované už v júni,“ uviedla Lexmann.

Viac k témam: Diskriminácia, Vdovský dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Spôsob vyplácania vdovských dôchodkov je diskriminačný, Lexmann volá po zmene a oslovila už Matoviča i Krajniaka © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie