Správa o šialenom útoku je zdrvujúca, reagoval Karas na vraždu dvoch mladých ľudí v Bratislave

13.10.2022 (Webnoviny.sk) – K tragickej udalosti na Zámockej ulici v Bratislave vyjadril svoje stanovisko aj minister spravodlivosti SR Viliam Karas. Šéf rezortu spravodlivosti dôrazne odsudzuje vražedný útok v centre Bratislavy.

„Správa o šialenom nenávistnom útoku a vyhasnutých životoch mladých ľudí je zdrvujúca. Myslím na obete tohto činu a pozostalým vyjadrujem hlbokú úprimnú sústrasť,“ uvádza Karas.

Hrubosť a agresivita narastajú

Minister spravodlivosti súčasne zdôraznil, že v spoločnosti sa stupňuje agresivita, čo vníma aj ako dôsledok neustáleho hrubnutia slovníka vo verejnom priestore a nárastu extrémizmu.

Podľa neho je potrebné zásadne zmeniť spoločenskú komunikáciu a mať rešpekt k názorovým oponentom, kde základom akéhokoľvek postoja je rešpekt k dôstojnosti každej ľudskej osoby.

Svoje stanovisko k tragickej udalosti zaujala aj bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

„Nenávisť v našich srdciach k menšinám prerástla v ohavný zločin v našom hlavnom meste. Nedovoľme zlu sa takto rozmáhať. Je to osobitne úloha politikov odhodiť nenávisť a ukázať cestu tolerancie naozaj pre všetkých ľudí bez rozdielu. To, čo sa stalo, je aj našou vinou,“ uviedla Kolíková.

Apel na učiteľov aj rodičov

Ľútosť nad udalosťou vyjadril i minister školstva, vedy, výskumu a športu Ján Horecký. Vyzval k ľudskosti, akceptácii a ukončeniu polarizácie v spoločnosti.

„Včerajšia tragédia nás zasiahla o to viac, že doteraz sa nám podobné incidenty zdali veľmi vzdialené, poznali sme ich len z médií. Dnes vieme, že sa nás to týka všetkých. Každý jeden z nás môže prispieť k zlepšeniu spoločnosti,“ vyjadril sa minister v statuse na sociálnej sieti.

Zdôraznil tiež, že ak niekto potrebuje hovoriť o svojich pocitoch, môže sa obrátiť na odborníkov na rôznych tiesňových linkách.

Horecký tiež apeloval na pedagógov, rodičov, ale aj priateľov a blízkych, aby hovorili so žiakmi a deťmi a vnímali ich postoje i traumy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Zámockej ulici v Bratislave (fotografie)

Pred bratislavským podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave sa v stredu 12. októbra krátko po 19:00 strieľalo.

Polícia potvrdila, že po streľbe utrpeli dve osoby zranenia, ktorým na mieste podľahli, tretia osoba utrpela zranenia, s ktorými ju previezli na ošetrenie do nemocnice. Páchateľom je podľa predbežných informácií tínedžer Juraj K. z Bratislavy.

Motívom činu má byť jeho nenávisť k homosexuálom, keďže v podniku sa stretáva LGBT komunita. K činu sa priznal na sociálnej sieti. Napísal aj to, že pôvodne chcel zavraždiť predsedu vlády. Neskôr ho polícia našla mŕtveho.

Viac k témam: Streľba na Zámockej ulici v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Správa o šialenom útoku je zdrvujúca, reagoval Karas na vraždu dvoch mladých ľudí v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.