Sprísnia sa na Slovensku opatrenia a zákaz vychádzania? Ľudia už zareagovali petíciou!

0
Sprísnia sa na Slovensku opatrenia a zákaz vychádzania? Ľudia už zareagovali petíciou!

Súčasný lockdown podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nezaberá. Pacienti v nemocniciach stále pribúdajú a minister si nie je istý, ako dlho to nemocnice ďalej vydržia. V utorok preto zasadne pandemická komisia.

Krajčí chce s odborníkmi prebrať aktuálnu veľmi závažnú epidemickú situáciu. „Situácia začína byť veľmi vážna, napriek všetkým prijatým opatreniam. Budem sa pýtať, čo v tejto situácii ďalej robiť,“ povedal Krajčí pred rokovaním vlády.

Slovensko od 8. februára v čiernej fáze

Podotkol, že od 8. februára bude Slovensko v čiernej fáze, kedy by sme v princípe mali byť úplne uzavretí a fungovať by mala len kritická infraštruktúra.

„Epidemická situácia nasvedčuje, že toto by bol asi správny krok,“ doplnil minister. Túto tému však ešte musí riešiť s odborníkmi a vládou.

Viac o téme: Koronavírus

Zákaz vychádzania a SMS správy

Krajčí tiež uviedol, že sprísniť by sa mohol aj zákaz vychádzania. Jednou z možností, ktorá by umožňovala zákaz vychádzania porušiť, je forma SMS správ.

Ako vysvetlil, ľudia by zaslali SMS správu vzhľadom na výnimku, ktorú budú požadovať. Centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas. Tieto SMS správy by kontrolovali príslušníci polície.

„Momentálne je situácia vážna v tom, že zákaz vychádzania máme, relatívne veľmi striktný, napriek tomu pravdepodobne prevalencia britského variantu je veľmi vysoká,“ povedal minister.

Dodal, že v pondelok prikázal Úradu verejného zdravotníctva, aby okamžite začal so skríningom všetkých PCR testov, ktoré k nim prichádzajú, novými testami. „Aby sme vedeli potvrdiť, kde je problém a zdá sa, že problém tu naozaj máme,“ uzavrel Krajčí.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) po pondelňajšom rokovaní vlády uviedol, že o prípadnom predĺžení núdzového stavu na Slovensku rozhodne vláda v stredu 3. februára.

Petícia proti krokom vlády

Na najnovšie vyhlásenia ministra zdravotníctva o ďalšom sprísňovaní pohybu obyvateľov počas najbližších dní a týždňov a na celkovú koordináciu informácií a opatrení reaguje petícia s názvom Občania SR za odborné riadenie pandémie.

Petíciu vytvorila Martina Valachová a v texte žiada nasledovné:

My, dolu podpísaní občania, týmto vyzývame premiéra SR Igora Matoviča a vládu SR, aby riadenie situácie v súvislosti s pandémiou Covid-19 odovzdali do rúk odbornej komisie, ktorá bude zložená z odborníkov vymenovaných prezidentkou SR, pani Zuzanou Čaputovou. Zároveň vyzývame prezidentku SR, pani Zuzanu Čaputovú, aby vymenovala členov odbornej pandemickej komisie na základe ich odbornej spôsobilosti. Tiež touto cestou žiadame vládu SR, aby poskytla plnú súčinnosť pri aplikovaní rozhodnutí odbornej komisie. Zároveň týmto vyjadrujeme vážne znepokojenie, že súčasné riadenie krízy vládou SR neúmerne zvyšuje nebezpečenstvo rozkladu štátu ohrozením jeho autority a neschopnosťou aplikovať funkčné procesy. Na petíciu už reagujú ľudia.

Celé znenie petície nájdete tu.

Zdroj: Webnoviny.sk – Sprísnia sa na Slovensku opatrenia a zákaz vychádzania? Súčasný lockdown podľa Krajčího nezaberá a situácia je veľmi vážna © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu