NAČÍTAVAM

Type to search

Správy Svet

Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli Zelení

Sita
Share

29.6.2020 (Webnoviny.sk) – Starostka Paríža Anne Hidalgová deklarovala víťazstvo v nedeľných komunálnych voľbách, ktoré ovládla “zelená vlna”. Naopak, neúspechom sa skončili pre mladú centristickú stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybe, ktorá nasadila lokálnych kandidátov do boja po prvý raz a chýbalo jej tak potrebné zázemie.

Zelení uspeli v dôležitých mestách

Socialistka Hidalgová na základe predbežných výsledkov porazila konzervatívnu kandidátku Rachidu Datiovú. Na čele francúzskej metropoly stojí už od roku 2014. Hidalgovú podporovala environmentálna strana Európa Ekológia-Zelení, ktorá si pripísala na celoštátnej úrovni významné zisky. Zelení získali kreslá starostov v dôležitých mestách vrátane Marseille, Lyonu, Štrasburgu či Bordeaux. Volebná účasť poznačená pandémiou dosiahla 40 percent.

Francúzi si v druhom kole komunálnych volieb, ktoré úrady predtým odložili z dôvodu pandémie koronavírusu, vyberali starostov v 5 000 mestách a obciach. Najdôležitejší súboj sa zvádzal o post parížskeho starostu, ktorý už bude dohliadať aj na letné olympijské hry v roku 2024. Približne 30-tisíc prevažne menších obcí a miest si zvolilo svojich zástupcov už v prvom kole 15. marca.

Voliči museli mať vlastné perá

Okrem starostov si Francúzi v nedeľu volili aj členov zastupiteľstiev, pričom hlasovanie sprevádzali prísne hygienické opatrenia. Voliči museli mať na tvárach ochranné rúška, dodržiavať predpísané rozostupy a priniesť si aj vlastné perá.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuHoci boli komunálne voľby zamerané predovšetkým na lokálne problémy, sú zároveň považované aj za kľúčový politický indikátor pred francúzskymi prezidentskými voľbami naplánovanými na rok 2022.

Viac k témam: komunálne voľby, komunálne voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Starostkou Paríža ostáva Hidalgová a Macronova strana neuspela, komunálne voľby ovládli Zelení © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X