Stavebníctvo môže pre koronakrízu čeliť komplikáciám, pripúšťa ministerstvo

0
Stavebníctvo môže pre koronakrízu čeliť komplikáciám, pripúšťa ministerstvo

4.10.2020 (Webnoviny.sk) – V slovenskom stavebníctve môžu pre koronakrízu nastať komplikácie. Pripúšťa to Ministerstvo dopravy a výstavby SR, ktoré však pristupuje k problémom zhotoviteľov stavieb s pochopením vzhľadom na situáciu súvisiacu s epidémiou koronavírusu.

Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie ministerstva dopravy a výstavby.

Zoznam investičných priorít

Rezort dopravy a výstavby nemá kompetencie a ani vyčlenené finančné prostriedky na pomoc podnikateľom v stavebnom sektore, za pozitívne však považuje vládou nedávno schválený zoznam investičných priorít.

Na ten bude nadväzovať harmonogram s finančným a časovým rámcom prípravy cestných projektov, ktorý prispeje k predvídateľnosti v oblasti stavebníctva.

To podľa ministerstva v konečnom dôsledku pomôže aj slovenským stavebným firmám.

Chýbali pracovníci aj materiál

Ministerstvo dopravy a výstavby v jarných mesiacoch, keď boli uzavreté aj hranice Slovenska, riešilo problémy na svojich infraštruktúrnych stavbách.

Niektorým zhotoviteľom chýbali zahraniční pracovníci, prípadne meškali dodávky materiálu.

Individuálnym prístupom a komunikáciou sa však tieto problémy podarilo vyriešiť a vďaka tomu nenastali výrazné omeškania voči zmluvným termínom.

Zoznam priorít vo výstavbe cestnej infraštruktúry vznikol podľa rezortu dopravy a výstavby na základe exaktných dát a je podkladom na vznik harmonogramu priorít.

Závisí to od financií

V ňom bude k projektom priradený finančný a časový rámec realizácie. Dokument sa bude pravidelne aktualizovať na základe dopravnej situácie po dobudovaní infraštruktúry a vývoja socio-ekonomickej situácie v jednotlivých regiónoch Slovenska.

Príprava a realizácia projektov bude závisieť aj od vyčlenených finančných prostriedkov.

Ministerstvo dopravy a výstavby počíta s peniazmi zo štátneho rozpočtu a budúceho eurofondového obdobia.

Zároveň bude žiadať financie aj z Plánu obnovy, a to na zelené projekty, ktoré by sa mali týkať hlavne modernizácie železničnej infraštruktúry.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, stavebníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Stavebníctvo môže pre koronakrízu čeliť komplikáciám, pripúšťa ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu