Strana Hlas chce rezignáciu Kolíkovej, odstúpenie šéfa väzenskej stráže považuje za nedostačujúce

30.12.2020 (Webnoviny.sk) – aktualizované 30. decembra 2020, 13:28

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) očakáva, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) rezignuje na svoju funkciu. Informovala o tom hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková.

Odstúpenie Ivana je podľa Hlasu nedostačujúce

Vládna koalícia pokračuje podľa strany expremiéra Petra Pellegriniho v deštrukcii dôvery v právny štát a jej zotrvanie na poste len potvrdí jeho ďalší morálny rozvrat. Hlas je pripravený podporiť zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie, ktorá za účasti opozície dôkladne vyšetrí okolnosti tragického prípadu Milana Lučanského.

Odstúpenie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milana Ivana považuje strana za nedostačujúce a vníma to ako snahu prekryť politickú zodpovednosť ministerky spravodlivosti za celú sériu okolností, ktoré viedli k tragickej udalosti.

Strana Sas je udalosťou šokovaná

Sloboda a Solidarita (SaS) je šokovaná, čo sa bývalému policajnému prezidentovi Milanovi Lučanskému udialo.

„Je pochopiteľné, že jeho pokus o samovraždu vyvoláva viacero otázok. Ako extrémne dôležitý svedok mal určite čo povedať aj o vládnutí Smeru. Oceňujeme, že generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan vyvodil osobnú zodpovednosť. Veríme však, že zriadiť širokú komisiu na prešetrenie celej udalosti, ktorú navrhuje zriadiť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, je správny krok, ktorý môže prinavrátiť dôveru v právny štát,” uviedol hovorca liberálov Ondrej Šprlák.

Kotleba neverí verzii o samovražde

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) vyjadruje rodine Milana L.učanského súcit.

„Jednoznačne ide o zlyhanie zodpovedných osôb rezortu spravodlivosti, a preto žiadame okamžité odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Verzia o samovražde nie je vzhľadom na podozrivé okolnosti pre nás uveriteľná,” uviedol na sociálnej sieti predseda ĽSNS Marian Kotleba s tým, že nechcú vynášať unáhlené závery, preto žiadajú o dôkladné vyšetrenie prípadu a účasť zástupcov ĽSNS v špeciálnej vyšetrovacej komisii.

Lučanského stav je kritický

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský sa v utorok 29. decembra pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan na dnešnej tlačovej konferencii informoval, že odstupuje zo svojej funkcie.

Kolíková chce zriadiť nezávislú komisiu. Pozve do nej aj predstaviteľov opozície, prezidentku, verejnú ochrankyňu práv či zástupcov advokátskej komory.

Viac k témam: akcia “Judáš”, odstúpenie z funkcie, pokus o samovraždu
Zdroj: Webnoviny.sk – Strana Hlas chce rezignáciu Kolíkovej, odstúpenie šéfa väzenskej stráže považuje za nedostačujúce © SITA Všetky práva vyhradené.