Stratená generácia v časoch koronavírusu – ktorých ľudí kríza najviac zasiahla?

0
Stratená generácia v časoch koronavírusu – ktorých ľudí kríza najviac zasiahla?
pixabay.com

Situácia s nezamestnanosťou v čase koronakrízy nie je problematická len na Slovensku. Prekvapujúce je však to, akej vekovej skupiny sa dotýka.

Talian Alessandro Margiotta po mesačnom hľadaní konečne získal miesto skladníka. Zmluva bola iba na šesť mesiacov, ale povedal si, že je to lepšie ako nič. Rovnako ako mnoho ďalších mladých Talianov dúfal, že sa dočasná práca zmení na niečo dlhodobejšie.

Potom prišla pandémia koronavírusu a zničila nádeje

„Od marca som nebol v práci a v júni mi povedali, že už mi nemôžu predĺžiť zmluvu,“ povedala Margiotta, ktorý žije v Bologni so svojím otcom na dôchodku a postihnutým strýkom.

Ak pandémia koronavírusu mala zničujúce účinky na zdravie staršej a zraniteľnejšej populácie na celom svete, spôsobila aj ďalšiu krízu medzi mladými ľuďmi. Mnoho mladých pracovníkov zostalo v štichu, keď sa mestá išli do lockdownu. Stratili príjem a v mnohých prípadoch prišli o možnosť plánovať svoju budúcnosť.

Kríza v roku 2008 vs. súčasnosť

Pre generáciu, ktorá dospela počas vrcholu finančnej krízy v roku 2008, je to obzvlášť ťažká rana. Teraz, len o niečo viac ako o 10 rokov neskôr, čelia ešte ťažšej perspektíve. Ekonomika blokády a vážne narušený trhu práce. A tá neistota stále nekončí.

V Taliansku polovicu pracovných miest zničených pandémiou zastávali ľudia mladší ako 35 rokov. „Môj otec mi pomáha platiť za benzín a nakupovať,“ povedal Margiotta. Rodina zostala fungovať vďaka vládou dotovanému programu, prostredníctvom ktorého dostáva časť svojej výplaty.

„Nie je to ľahké,“ povedal Alessandro. „Nemôžem si pomôcť, ale myslím si: Čo keby som mal deti?“

Krajiny neprajú mladým ľuďom

Podľa Medzinárodnej organizácie práce OSN viac ako jeden zo šiestich ľudí vo veku od 18 do 29 rokov od začiatku pandémie prestal pracovať. Tí, ktorí neprišli o prácu, zaznamenali pokles pracovného času o 23 percent.

Jedným z dôvodov, prečo boli mladí ľudia obzvlášť postihnutí, je to, že asi 40 percent pracovalo v odvetviach najviac zasiahnutých krízou – ako je cestovný ruch alebo zdravotná starostlivosť – a takmer 77 percent z nich vykonávalo neoficiálnu alebo dočasnú prácu s minimálnou istotou.

Ktorých 5 vecí vám pomôže vyhnúť sa koronavírusu alebo ho prekonať?

Dôsledky krízy pocítili mladí ľudia v celej Európe

V Nemecku počet ľudí bez práce v lete dosiahlo až 3 milióny. V Británii varujú, že asi 1 milión ľudí do 25 rokov bude do februára pravdepodobne nezamestnaných, pokiaľ vláda neprijme účinné opatrenia. Problém je však obzvlášť akútny v južnej Európe.

V Španielsku, Grécku, Taliansku a Francúzsku trhy práce tradične dávali dlhodobé zmluvy starším pracovníkom a viedli k vyššej miere nezamestnanosti mladých ľudí. Tieto krajiny majú tiež dôležité odvetvia cestovného ruchu, čo znamená, že boli obzvlášť tvrdo zasiahnuté cestovnými obmedzeniami a nákladmi na dodržiavanie nových sanitárnych opatrení.

V Taliansku pracovali v polovici pracovných miest zničených pandémiou ľudia mladší ako 35 rokov. Počet zamestnaných osôb do 24 rokov sa v máji v porovnaní s minulým rokom znížil o 11 percent. Na porovnanie, vo vekovom rozmedzí 35 – 49 rokov sa zamestnanosť znížila o 4 percentá a u ľudí nad 50 rokov dokonca zamestnanosť vzrástla o 0,9 percenta.

Podľa talianskeho ekonóma a akademika Tita Boeriho je toto generačné rozdelenie výraznejšie ako v ktorejkoľvek predchádzajúcej recesii.

 

Nesprávna voľba

Od začiatku pandémie talianska vláda schválila niekoľko opatrení zameraných na potlačenie škôd, napríklad dočasné blokovanie prepúšťania a zavedenie schém bez pomoci, ale nie všetci z toho mali prospech.

Napriek tomu, že sa možnosti dovolenky rozšírili na všetkých pracovníkov, zastavenie prepúšťania sa týka iba pracovníkov s trvalými pracovnými zmluvami. Väčšina mladých ľudí, ktorí majú tendenciu zamestnávať sa na krátkodobé zmluvy, zostala nechránená.

pixabay.com

Taliansku krízu zhoršujú desaťročia zlej politiky, ktorá nútila mladých ľudí do neistých pracovných situácií, uviedol Giuseppe Provenzano, mladý politik Demokratickej strany, ktorý je ministrom pre juh vo vláde Giuseppe Contého.

„Nárast nezamestnanosti mladých ľudí v Taliansku nie je výsledkom smoly, ale nesprávneho rozhodnutia za posledné desaťročia,“ uviedol. Mnoho mladých ľudí v Taliansku prišlo o prácu a ťažko sa im hľadá zamestnanie

Vláda by podľa Provenzana mala prijať aktívne opatrenia na zníženie neistých pracovných podmienok pre mladých ľudí, a to aj vytvorením stimulov pre spoločnosti, aby prijímali mladých ľudí a ženy – najmä na juhu, kde je vyššia miera nezamestnanosti – a poskytovali im stabilnejšie podmienky zmluvy.

Podpora digitalizácie

Dodal, že financovanie EÚ určené na podporu digitalizácie a udržateľnosti v celom bloku by mohlo pomôcť riadiť nové zamestnanie mladých ľudí. Taliansko musí zabezpečiť, aby tieto peniaze využívalo „najlepším možným spôsobom,“ dodal. Pre mladých Talianov ako Margiotta, ktorí konečne začali mať pocit istoty v zamestnaní, kríza im tieto šance zmarila. Dlhodobý vládny plán môže byť vítaný, ale všetci dúfajú v rýchlejšiu nápravu.

Problémom podľa Margiotty nie je len to, že toľko mladých ľudí prišlo o prácu, ale aj to, že je mimoriadne ťažké nájsť si inú. „Spoločnosti, samozrejme, teraz nebudú prijímať zamestnancov a budúcnosť je neistejšia ako kedykoľvek predtým,“ uviedol. „Nedávno sa mi podarilo nájsť si prácu na montážnej linke. Najali ma na týždenný kontrakt.“

Keď videl, že sa mu nedarí zauistiť si prácu, nakoniec požiadal o podporu v nezamestnanosti. „Je to depresívne,“ povedal. „Ale nemám inú možnosť.“

Zdroj: www.politico.eu, pixabay.com

Predošlý 10 skvelých antistresových potravín
Pokračovať Ako funguje algoritmus na Facebooku?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie