Stratifikáciou nemocníc sa peniaze neušetria, podľa Petka treba financie aj na jej realizáciu

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Stratifikácia nemocníc podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) neušetrí peniaze. Uviedol to na tlačovej konferencii prezident ANS Marián Petko. “Myslieť si, že stratifikáciou sa ušetria peniaze, je mýtus,” povedal. Na stratifikáciu sú podľa neho potrebné ďalšie peniaze, aby sa úspešne zrealizovala.

Materiál oficiálne nevideli

ANS neodmieta stratifikáciu ako celkový princíp, Petko však pripomenul, že k materiálu, ktorý je pripravovaný ministerstvom zdravotníctva, sa zatiaľ nevedia vyjadriť, keďže ho ešte oficiálne nevideli. Pripomenul tiež, že chýbajú dopadové štúdie, z ktorých by vyplynulo, či na to sú nemocnice pripravené.

Dodal, že asociácia v minulosti upozorňovala, že môže nastať živelná stratifikácia, ak nebude riadená štátom. Podľa Petka už nastala a prejavuje sa zatváraním oddelení, pričom najčastejším dôvodom je nedostatok personálu.

Stanovili úrovne nemocníc

Návrh stratifikácie nemocníc v utorok prerokovali poslanci Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V diskusii budú pokračovať aj na budúci týždeň. V dokumente, ktorý predložili ministerstvo na výbore, sa stanovili úrovne nemocníc. Majú existovať lokálne, regionálne, národné nemocnice a kompetenčné centrá.

„V 28 skupinách výkonov, čo dokopy tvorí takmer 65 % všetkej chirurgickej elektívy (odkladnej zdravotnej starostlivosti – pozn. red.), sme stanovili minimálne počty, ktoré dané pracovisko musí splniť,“ informoval v utorok riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana.

Viac k témam: ANS Asociácia nemocníc Slovenska, stratifikácia nemocníc
Zdroj: Webnoviny.sk – Stratifikáciou nemocníc sa peniaze neušetria, podľa Petka treba financie aj na jej realizáciu © SITA Všetky práva vyhradené.