Súd by sa mal zaoberať kauzou skrachovaných nebankoviek, ale Jozef M. na pojednávanie neprišiel

29.7.2020 (Webnoviny.sk) – Neprávoplatne odsúdený Jozef M., ktorý je spájaný s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, sa na stredajšie verejné zasadnutie na najvyššom súde nedostavil napriek tomu, že si predvolanie prevzal.

Keďže Jozef M. svoju účasť neospravedlnil, podľa prokurátora Jána Šantu „nemôže existovať žiadna právna prekážka, aby sa vo verejnom zasadnutí bez jeho účasti nepokračovalo“. O tom, či bude zasadnutie pokračovať aj bez Jozefa M., rozhodne najvyšší súd po porade.

Najvyšší súd SR odročil verejné zasadnutie s podnikateľom Jozefom M. v kauze nebankoviek už 1. júla. Dôvodom bolo okrem neúčasti Jozefa M. aj to, že nedal ani súhlas na konanie v neprítomnosti.

Kauza skrachovaných nebankoviek

Jozef M. je spájaný s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest .Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Jozefa M. na deväť rokov väzenia.

V prípade Brtvu a Pachingera je verdikt súdu právoplatný, pričom Brtvu už aj podmienečne prepustili z výkonu trestu. Podľa rozsudku Jozef M., Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún.

Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Jozef M., ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“.

Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa M., Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Viac k témam: skrachované nebankové spoločnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd by sa mal zaoberať kauzou skrachovaných nebankoviek, ale Jozef M. na pojednávanie neprišiel © SITA Všetky práva vyhradené.