Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne

0
Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne

23.9.2021 (Webnoviny.sk) – K prípadným systémových zmenám v právnom systéme SR je potrebné pristupovať zdržanlivo a po poctivej odbornej diskusii.

Zhodli sa na tom na štvrtkovom stretnutí predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta, Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas, Najvyššieho správneho súdu SR Pavol Naď a Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorých stanovisko poskytla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová. Podľa spoločného vyhlásenia sa inštitúcie nebránia verejnej kontrole, tá by však mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom.

Právny systém s brzdami 

„Inštitúcie sú tvorené ľuďmi, ktorí sú omylní. Práve preto sa desiatky rokov formuloval právny systém s brzdami a protiváhami, ktorý je korunovaný ústavnou a medzinárodnou ochranou základných práv a slobôd,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Tento systém je podľa signatárov, aj napriek omylom, funkčný a chcú uistiť obyvateľov Slovenska, že využijú všetky právne nástroje, aby tu vládlo právo, morálka i spravodlivosť.

Len „štatista“

Z prostredia vládnej koalície vzišli v poslednom období návrhy na úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta alebo prokurátora v prípravnom konaní, ak zistí nezákonný postup.

Žilinka sa v tejto súvislosti vyjadril, že v prípade zrušenia paragrafu by bol generálny prokurátor len „štatistom“. Objavili sa tiež úvahy o oddelení generálnej a špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálnej prokuratúry totiž momentálne funguje ako súčasť Generálnej prokuratúry SR a špeciálny prokurátor je jedným z námestníkov generálneho prokurátora.

Viac k témam: paragraf 363 Trestného poriadku, právny systém
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovia a advokáti si želajú nastolenie práva či spravodlivosti, k systémovým zmenám chcú pristupovať zdržanlivo a odborne © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu