Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre ministerstvo spravodlivosti odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mape

0
Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre ministerstvo spravodlivosti odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mape

17.10.2021 (Webnoviny.sk) – Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) odporúča ministerstvu spravodlivosti, aby pri tvorbe reformy súdnej mapy vychádzalo z vecne dôvodných pripomienok uplatnených v pripomienkovom konaní zo strany sudcov, súdov, Súdnej rady SR a zástupcov iných právnických profesií.

Rezort by mal následne hľadať názorové prieniky v záujme vytvorenia optimálneho modelu súdnej mapy.

Podporujú vznik mestských súdov

Skonštatovala to ZOJ na svojej internetovej stránke s tým, že iniciatíva trvá na svojom stanovisku k 1. verzii návrhu novej súdnej mapy, ktorú ministerstvo predstavilo ešte minulý rok. Stanovisko ZOJ zverejnila hovorkyne iniciatívy Katarína Javorčíková a Dagmar Valocká.

Iniciatíva ZOJ v záujme lepšej špecializácie sudcov, rovnomernosti ich zaťaženia vo všetkých regiónoch Slovenska a vyššej efektivity práce súdov naďalej podporuje zriadenie mestských súdov v Bratislave a Košiciach či vytvorenie troch odvolacích súdov pre západoslovenský, stredoslovenský a východoslovenský krajský súdny obvod, s alternatívou vytvorenia dvoch krajských súdov v rámci Západoslovenského súdneho obvodu.

Schvaľujú redukciu okresných súdov

Rovnako ZOJ podporuje oddelenie správneho súdnictva od sústavy všeobecných súdov tak, aby okrem Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky boli vytvorené v týchto súdnych obvodoch tri krajské prvoinštančné správne súdy.

Schvaľujú aj redukciu okresných súdov o tie, na ktorých nie sú vytvorené podmienky na dostatočnú špecializáciu sudcov v hlavných súdnych agendách.

„Vo vzťahu k otázke, kde konkrétne majú byť sídla nových krajských a okresných súdov, v ZOJ nie sú jednotné názory,“ uzavreli Katarína Javorčíková a Dagmar Valocká.

Viac k témam: Reforma justície, Reforma súdnictva, Súdna mapa, ZOJ Združenie sudcov Za otvorenú justíciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu má pre ministerstvo spravodlivosti odporúčanie, ako postupovať pri súdnej mape © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu