Súdna rada odsúdila útoky na sudcu Fila, týkajú sa nevzatia Dědečka do väzby

19.10.2022 (Webnoviny.sk) – Súdna rada SR prijala stanovisko, v ktorom odsúdila útoky na sudcu Mareka Fila ale aj iných sudcov pre ich rozhodovaciu činnosť. Reagovala tým na medializované informácie, že sudca Okresného súdu Bratislava I Marek Filo čelí pre nevzatie obvineného vodiča Dušana Dědečka do väzby vyhrážkam. Podľa stanoviska rady môže takáto situácia ohroziť nezávislosť justície.

Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave

„Sudcovia v právnom štáte rozhodujú podľa zákona a nie verejnej mienky,“ uvádza sa v stanovisku s tým, že je neprípustné ohrozovať osoby sudcov, ako aj ich blízkych.

Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I Marek Filo vo štvrtok 6. októbra nevzal do väzby bývalého generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska Dědečka stíhaného pre smrteľnú dopravnú nehodu, v dôsledku ktorej zomrelo päť osôb, a prepustil ho zo zadržania. Sudca síce skonštatoval dôvodnosť vzneseného obvinenia, dôvody pre útekovú a preventívnu väzbu však nenašiel.

Argumentoval mimo iného tým, že obvinený má zadržaný vodičský preukaz, a preto bezprostredne nehrozí, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Pokiaľ ide o hrozbu úteku, podľa sudcu prvostupňového súdu nie je hrozba vysokého trestu samostatným väzobným dôvodom. Rozhodnutie Fila neskôr zvrátil Krajský súd v Bratislave a Dědečka vzal do väzby pre obavu z možného pokračovania v trestnej činnosti.

Viac k témam: Súdy, Tragická nehoda na zastávke Zochova v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdna rada odsúdila útoky na sudcu Fila, týkajú sa nevzatia Dědečka do väzby © SITA Všetky práva vyhradené.