Súhlas na sex musí byť dobrovoľný a byť prejavom slobodnej vôle, Dáni chcú zmeniť zákon o znásilnení

3.9.2020 (Webnoviny.sk) – Dánske ľavicové strany, ktoré majú v parlamente väčšinu poslancov, sa zhodli na zmene zákonov o sexuálnom násilí, aby umožnili trestné stíhanie sexu bez výslovného súhlasu ako znásilnenia. Zatiaľ ešte nestanovili formálne hlasovanie o legislatívnej zmene, no predpokladá sa, že ju prijmú do konca tohto roka.

Na základe dohody menšinovej sociálnodemokratickej vlády a ľavicových strán predmetný zákon bude špecifikovať, že súhlas na sex musí byť dobrovoľný a prejavom slobodnej vôle jednotlivca prostredníctvom slov alebo konania.

“Toto je jeden z najdôležitejších bojov za rodovú rovnosť v Dánsku, ktorý trvá veľmi dlho. Musíme zmeniť chápanie spoločnosti o tom, čo je znásilnenie a nové ustanovenie o znásilnení založené na súhlase je míľnikom v tomto úsilí,” vyhlásil v stredu po oznámení dohody minister spravodlivosti Nick Haekkerup. Podobné zákony už majú Švédsko, Nemecko, Belgicko či Veľká Británia, pripomína agentúra AP.

Viac k témam: sexuálne násilie, zmena zákona, znásilnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Súhlas na sex musí byť dobrovoľný a byť prejavom slobodnej vôle, Dáni chcú zmeniť zákon o znásilnení © SITA Všetky práva vyhradené.