Slovensko bude mať len desať bordových okresov, Lengvarský hovorí o ďalšom uvoľňovaní opatrení

28.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 28. apríla, 15:41

Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje. Z toho dôvodu by sa mohli od pondelka uvoľňovať ďalšie opatrenia. Je možné, že Slovensko v rámci COVID automatu prejde do červenej fázy. Uznesenie by mala vláda schváliť ešte na stredajšom online rokovaní.

„Má sa presne definovať, ktoré opatrenia budú platiť v červených okresoch a ktoré v bordových,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Viac o téme: Koronavírus

Kľúčové parametre, ktoré rezort zdravotníctva pravidelne sleduje, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom poklesli približne o 20 %. Reprodukčné číslo, ktoré hovorí o dynamike šírenia ochorenia COVID-19, je stabilne pod hodnotou jedna. Na tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

Klesol aj počet nových prípadov

Ako Mišík uviedol, obava, či nebude reprodukčné číslo narastať, sa zatiaľ nenapĺňa. Oproti minulému týždňu klesol denný počet nových prípadov nákazy, počet hospitalizovaných aj ventilovaných pacientov. Na umelú pľúcnu ventiláciu je aktuálne napojených menej ako 200 pacientov.

Aktuálne je zaočkovaných aspoň prvou dávkou vakcíny 19 % obyvateľstva. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz však podotkol, že efekt očkovania sa na vývoji epidemickej situácie prejavuje až s určitým oneskorením. „Je nutné si uvedomiť, že sa musíme pozerať aspoň štyri týždne dozadu, vtedy sme mali približne 12 % zaočkovanosť,“ doplnil.

Rozdelenie okresov

Vláda schválila tiež nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu podľa COVID automatu predložil na rokovanie kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, platiť bude od pondelka 3. mája.

Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania iba 10 okresov, podľa aktuálne platného rozdelenia je ich 22. Do druhého stupňa sa zaradí 60 okresov a prvý stupeň bude platiť pre deväť okresov.

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

od 3.mája do 9. mája

Bordové okresy na Slovensku (10)

Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín

Červené okresy na Slovensku (60)

Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen

Svetločervené okresy na Slovensku (9)

Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Viac k témam: COVID automat, COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bude mať len desať bordových okresov, Lengvarský hovorí o ďalšom uvoľňovaní opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.