Home Správy Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-Zay

Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-Zay

18.10.2021 (Webnoviny.sk) – Vyzývateľom maďarského premiéra Viktora Orbána v budúcoročných parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay.

Nezávislý konzervatívec a starosta juhomaďarského mesta Hódmezővásárhely zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole opozičných primárok a stane sa spoločným lídrom šesťčlennej opozičnej koalície.

Revolúcia obyčajných ľudí

Márki-Zay získal o približne 13 percent hlasov viac ako favorizovaná podpredsedníčka Európskeho parlamentu Klára Dobrev z liberálnej Demokratickej koalície, ktorá vyhrala v 1. kole.

Márki-Zay označil svoje víťazstvo za „revolúciu obyčajných ľudí“ a vyzval podporovateľov všetkých opozičných strán, aby sa vo voľbách postavili za neho. „Viktor Orbán sa nemusí báť mňa, ale vás všetkých,“ povedal svojim priaznivcom.

Bez podpory a financií opozície

Otec siedmich detí, ktorý okrem maďarčiny rozpráva piatimi cudzími jazykmi, má po tomto triumfe prisľúbenú podporu všetkých šiestich hlavných opozičných strán v Maďarsku vrátane zelených, liberálov i pravicových strán.

Do primárok pritom vstupoval bez podpory a finančného zabezpečenia ktorejkoľvek z opozičných strán.

Chcú zmeniť dejiny krajiny

Tie sa zaviazali, že v snahe zbaviť Orbána a jeho vládnucu stranu Fidesz moci odložia bokom ideologické rozdiely a dohodnú sa na spoločnom lídrovi. Tvrdia, že takáto spolupráca predstavuje jediný spôsob, ako prekonať nevyvážené mediálne prostredie a súčasný volebný systém poskytujúci výhody Fideszu.

„Dúfame, že na budúci rok dokážeme vybudovať koalíciu, ktorá môže zmeniť dejiny Maďarska,“ odhodlane vyhlásil Márki-Zay.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Maďarsku
Zdroj: Webnoviny.sk – Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-Zay © SITA Všetky práva vyhradené.

NO COMMENTS

Exit mobile version