Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Správy Svet

Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral tituly piatim vnúčatám, prišli tak o možnosť poberať ročný príjem

Zdieľať

7.10.2019 (Webnoviny.sk) – Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral kráľovské tituly piatim jeho vnúčatám. Rozhodnutie sa týka dvoch detí jeho syna princa Karola Filipa, princov Alexandra a Gabriela, a troch detí jeho dcéry princeznej Madeleine – princezien Leonore a Adrienne a princa Nicolasa.

Deti už nebudú mať tituly kráľovská výsosť a nebudú musieť vykonávať oficiálne kráľovské povinnosti. Naďalej však zostanú členmi kráľovskej rodiny a zostanú im tituly vojvodov a vojvodkýň.

Okrem uvoľnenia od kráľovských povinností pätica detí, ktoré sú vo veku od jedného do piatich rokov, stratili možnosť poberať apanáž – ročný príjem financovaný daňovými poplatníkmi.

Rodičov detí zmena neovplyvní

Najnovší kráľov krok sa netýka dvoch detí švédskej korunnej princeznej Viktórie, princeznej Estelle a princa Oscara, ktoré sú v priamej línii na švédsky trón.

Ako uviedol švédsky kráľovský palác vo vyhlásení, zmena neovplyvní ani rodičov piatich detí. Princezná Madeleine, princ Karol Filip a jeho manželka, princezná Sofia “budú pokračovať v ich práci v neziskových nadáciách a organizáciách, ktoré založili alebo na ktorých sa podieľajú. Okrem toho budú vykonávať oficiálne povinnosti v rozsahu stanovenom Jeho veličenstvom,” píše sa v stanovisku.

Dôvodom je zvyšujúci sa počet rodiny

Podľa odborníka na šľachtu Rogera Lundgrena rozhodnutie švédskeho monarchu prišlo po preskúmaní zvyšujúceho sa počtu členov kráľovskej rodiny.

“Parlament pred pár rokmi oznámil, že bude mať previerku niektorých princípov týkajúcich sa monarchie. Jednou z vecí bola aj veľkosť rodiny,” uviedol. Ako ďalej pre BBC povedal, kráľ napokon sám podnikol kroky na riešenie tejto otázky.

Novú rolu piatich kráľovských vnúčat Lundgren prirovnal k britským princeznám Beatrice a Eugenie, ktoré si vybudovali vlastnú kariéru.

Viac k témam: kráľovská rodina, titul
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv odobral tituly piatim vnúčatám, prišli tak o možnosť poberať ročný príjem © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár