Švédsky parlament vyslovil nedôveru vlastnému premiérovi, nezhody spôsobilo nájomné bývanie

21.6.2021 (Webnoviny.sk) – Švédsky parlament v pondelok vyslovil nedôveru premiérovi Stefanovi Löfvenovi. Hlasovanie iniciovala malá Ľavicová strana. O jej podporu sa opierala koalícia Löfvenových sociálnych demokratov a Strany zelených, ktorá nemala v parlamente väčšinu. Löfven sa stal prvým švédskym premiérom, ktorý neuspel v hlasovaní o vyslovení dôvery. V úrade je od roku 2014.

Ľavicová strana odmietla Löfvenov plán na liberalizáciu trhu s bývaním. Švédsko prísne reguluje výšku nájmov v snahe zabezpečiť cenovo dostupné bývanie vo väčších mestách. To znižuje motiváciu developerov stavať pre trh s nájomným bývaním.

Záujemcovia o prenájom nehnuteľnosti tak môžu na podpis zmluvy čakať niekoľko rokov. Zaobstaranie vlastného bývania zase čoraz viac komplikujú prudko rastúce ceny. Ľavicová strana tvrdí, že deregulácia nájmov by viedla k rýchlemu zvýšeniu cien a prehĺbeniu segregácie medzi bohatými a chudobnými.

Ďalší vývoj nie je jasný. Minulý týždeň Löfven uviedol, že počká na výsledok hlasovania a potom si premyslí, čo je pre Švédsko najlepšie. Premiér má teraz týždeň čas na rozhodnutie, či zvolá predčasné voľby.

Viac k témam: vyslovenie nedôvery
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsky parlament vyslovil nedôveru vlastnému premiérovi, nezhody spôsobilo nájomné bývanie © SITA Všetky práva vyhradené.