Takmer tisíc vojakov ukončilo cvičenie Slovak Rifles, budú plniť úlohy deklarovanej jednotky

4.9.2020 (Webnoviny.sk) – Takmer tisíc vojakov pozemných a vzdušných síl skončilo v priestoroch Centra výcviku Lešť päťtýždňové cvičenie Slovak Rifles. Svoju pripravenosť preverila 13. mechanizovaná práporová skupina s 280 kusmi vojenskej techniky.

Vyvrcholenie takmer dvojročnej prípravy

Mechanizovaná práporová skupina začne po certifikácii plniť úlohy deklarovanej jednotky v systéme kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie (NATO) s pohotovosťou od 1. januára 2021. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Ozbrojených síl Slovenskej republiky Štefan Zemanovič.

Certifikačné cvičenie, ktoré je vyvrcholením takmer dvojročnej prípravy, sa malo pôvodne uskutočniť v mesiaci jún. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sme jeho konanie museli posunúť a prijať proti-pandemické opatrenia,“ uviedol podplukovník Richard Kiraly, veliteľ levického mechanizovaného práporu, ktorý tvorí jadro mechanizovanej práporovej skupiny.

Záver skontroloval aj brigádny generál

Záverečný týždeň cvičenia preveril zladenosť a pripravenosť štábu, ale aj jednotiek skupiny na plnenie stanovených úloh, kedy ich činnosť počas práporového taktického cvičenia s ostrou bojovou streľbou hodnotil certifikačný tím veliteľstva pozemných síl a generálneho štábu. Záver cvičenia skontroloval aj nový veliteľ pozemných síl, brigádny generál Ivan Pach.

Jadro Mechanizovanej práporovej skupiny tvorí 13. mechanizovaný prápor doplnený o jednu mechanizovanú rotu nitrianskeho práporu, čatu zo seredského ženijného práporu, protilietadlovú čatu Igla z protilietadlovej raketovej brigády Nitra, čatu z rožňavského práporu RCHBO, zložku Základne nasaditeľných komunikačných a informačných systémov Ružomberok, taktický CIMIC a PSYOPS tím z Martina, jednotky Humint z prešovského práporu Istar, delostreleckú čatu zo samohybného delostreleckého oddielu Michalovce, ale aj rotu logistickej podpory z trenčianskej brigády bojového zabezpečenia.

Viac k témam: vojaci, výcvikové centrum Lešť
Zdroj: Webnoviny.sk – Takmer tisíc vojakov ukončilo cvičenie Slovak Rifles, budú plniť úlohy deklarovanej jednotky © SITA Všetky práva vyhradené.