Kollár otvoril 48. schôdzu parlamentu, z rokovacej sály hneď v úvode vykázal poslanca Krupu

19.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 19. októbra, 14:19

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) vykázal opozičného poslanca Petra Krupu (ĽSNS) z rokovacej sály. Dôvodom je, že poslanec si aj po opätovných výzvach odmietol nasadiť na tvár rúško. Odôvodňoval to tým, že je na neho alergický.

„V takom prípade mi doneste ospravedlnenie a radšej ostaňte doma. Nemôžeme tu len tak sedieť bez rúška,” reagoval Kollár počas 48. schôdze parlamentu. Krupa podal voči tomuto rozhodnutiu predsedu parlamentu námietku, a teda hlasovať sa o jeho vykázaní bude približne o 17:00.

Populistický a hlúpy návrh

O zmrazení platov ústavných činiteľov sa v parlamente v utorok hlasovať nebude. Poslanci totiž bod o prijatí uznesenia, aby vláda predložila návrh o zmrazení platov ústavných činiteľov na budúci rok, odmietli zaradiť do programu riadnej októbrovej schôdze.

S iniciatívou prišiel nezaradený poslanec Milan Mazurek (Republika). Poslanec György Gyimesi (OĽaNO) Mazurekov návrh označil za „populistický a hlúpy“. Podľa jeho slov si nevšimol, že ústavným činiteľom aj tak klesnú platy o 15 percent pre schodok štátneho rozpočtu.

Ako informovala agentúra SITA v pondelok 18. októbra, podľa Gyimesiho poslanecké platy klesnú tak či tak, pretože deficit štátneho rozpočtu bude vyše sedem percent. „Tam je automatický pokles platov poslancov. Ak by sme si platy teraz zmrazili na tejto úrovni, tak by sme si ich vlastne zvýšili,“ vyjadril sa Gyimesi.

Parlament je uznášaniaschopný

V rokovacej sále sa počas otvorenia schôdze prezentovalo 125 poslancov, takže Národná rada SR bola uznášaniaschopná. Na členov zákonodarného orgánu čaká 86 bodov programu. Zaoberať sa budú napríklad návrhom zákona o pomoci tehotným ženám či zákonom o používaní jazykov národnostných menšín.

Na programe rokovania parlamentu je okrem iného aj novela zákona o niektorých mimoriadnych opareniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Novela je známa aj ako „Lex Zuzana“.

Viac k témam: Interrupcia, Národná rada SR, Zákon o interupciách
Zdroj: Webnoviny.sk – Kollár otvoril 48. schôdzu parlamentu, z rokovacej sály hneď v úvode vykázal poslanca Krupu © SITA Všetky práva vyhradené.