Tento rok vytrhli Slovensko z presvedčenia o dobrom stave demokracie rôzne kauzy, tvrdí Dulinová Bzdilová

29.12.2019 (Webnoviny.sk) – Kauzy, ktoré vyplávali na povrch v tomto roku, nás po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka v roku 2018 vytrhli z akejsi letargie a presvedčenia o relatívne dobrom stave našej demokracie.

Pre agentúru SITA to uviedla politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová. Podľa nej sa ukazuje, že demokracia na Slovensku má vážne trhliny a v mnohých oblastiach nefunguje, ako by mala.

Justícia v súčasnosti čelí rozsiahlym podozreniam, ktoré vyplynuli z komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema. S kontroverzným podnikateľom intenzívne komunikovalo viacero sudcov, sudkýň, prokurátorov aj advokátov.

Nedostatky v spoločnosti

Odborná verejnosť dlhodobo poukazuje na veľmi výrazne nedostatky zdravotníctva, školstva a súdnictva. Už sa z toho stala akási mantra, no ako inak zlepšiť stav spoločnosti? Cestu vidím len v zlepšení vzdelávania, vo zvyšovaní fundovaného záujmu ľudí o verejné dianie, cez vymožiteľnosť práva a elimináciu korupcie na čo najnižšiu možnú úroveň, a základ toho všetkého musí byť v kvalitnej zdravotnej starostlivosti prístupnej pre všetkých,“ povedala Dulinová Bzdilová.

Pre údajnú komunikáciu s obžalovaným Marianom K. cez aplikáciu Threema odstúpila zo svojho postu štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Kauzy v súdnictve

Medzičasom sa niektorí sudcovia vzdali svojho mandátu dobrovoľne, zo súdnictva úplne odišla napríklad Miriam Repáková či Vladimír Sklenka. Z postu člena súdnej rady odstúpil advokát Michal Mišík, ktorý právne zastupuje jednu z podozrivých sudkýň Zuzanu Maruniakovú. Tá rozhodovala civilný proces na Okresnom súde Bratislava V o jednej z miliónových zmeniek televízie Markíza.

Výkon si pozastavil aj bývalý predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner. Komisia súdnej rady odporučila svojim kolegom, aby podali disciplinárny podnet na sestru bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej sudkyňu Andreu Haitovú. Dôvodom sú klamlivé informácie, ktoré sa týkajú komunikácie z jej mobilného telefónu.

Okrem samotnej komunikácie preveruje komisia súdnej rady aj majetkové pomery dotknutých sudcov a sudkýň. Rozsiahle podozrenia v justícii rieši aj polícia, ktorá zriadila špecializovaný vyšetrovací tím s názvom Hmla.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Okresný súd Bratislava III, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ)
Zdroj: Webnoviny.sk – Tento rok vytrhli Slovensko z presvedčenia o dobrom stave demokracie rôzne kauzy, tvrdí Dulinová Bzdilová © SITA Všetky práva vyhradené.