Testmagazín predstavil najlepšie žehličky na vlasy na trhu

0
Testmagazín predstavil najlepšie žehličky na vlasy na trhu

Vlasový styling je pre mnohé ženy každodennou rutinou a ak majú byť vlasy korunou krásy každej ženy, potom je dôležité vedieť sa o svoj účes postarať. Niektorá chce mať vlasy rovné, iná túži po kučerách či bohatých vlnách. K tomuto účelu poslúži žehlička na vlasy. Recenzný portál Testmagazín vypracoval porovnávací test, ktorý obsahuje recenzie žehličiek na vlasy, hodnotenia samotných zákazníkov i návod, ako žehličku na vlasy vybrať.

Až v okamihu, kedy sa rozhodnete pre výber žehličky na vlasy si uvedomíte, že ponuka na trhu je skutočne rozsiahla a nie je ťažké sa v spleti jednotlivých parametrov a vlastností stratiť. Aby žehlička splnila vaše očakávania a neostali ste sklamaná, máme pre vás jednoduchý a rýchly návod, vďaka ktorému získate prehľad o aktuálnej ponuke.

Základné typy žehličiek na vlasy

Klasické žehličky na vlasy, ktorých primárnou úlohou je vlasy vyrovnať pozná zrejme každý. V tejto kategórii natrafíte na lacné modely i drahšie kúsky. Odlišovať sa môžu výkonom či funkciami. Okrem takýchto žehličiek sú však na trhu aj iné, špecializované žehličky na vlasy.

  • Krepovacia žehlička na vlasy – hovorí sa im aj „krepovačky“. Tento typ slúži na tvorbu menších či väčších vĺn vo vlasoch. V zásade všetky žehličky na vlasy, ktoré majú zaoblené okraje doštičiek, dokážu vytvárať vlny. Špecializované modely sú však uspôsobené na tento účel adokážu vytvárať veľké množstvo mini vĺn alebo tiež veľké objemné vlny.
  • Naparovacia žehlička na vlasy – ide o žehličky na vlasy s integrovanou nádobou na destilovanú vodu. Počas žehlenia žehlička produkuje paru a pri žehlení vlasy zvlhčuje, čo je pre ne veľmi šetrné. Ľahšie si poradia s hustými vlasmi či kučerami. Navyše do nádobky s vodou je možné pridať rôzne obohacujúce prípravky, ktoré vlasy vyživujú. Takéto žehličky sú však v mnohých prípadoch citeľne drahšie.

  • Mini žehlička na vlasy – ide o cestovné modely, ktoré sú menš Ich dĺžka sa pohybuje okolo 10 až 20 cm. Sú ľahké a skladné aj pri balení sa do cestovnej batožiny. Zvyčajne majú o niečo nižší výkon. Žehlenie s nimi je časovo náročnejšie, predovšetkým, ak ide o dlhé vlasy.
  • Žehlička na vlasy s infračerveným svetlom – populárne sú dnes aj takéto modely s infračerveným svetlom. Ich používanie je výhodné hlavne z hľadiska starostlivosti o vlasy. V porovnaní s klasickým ohrevom je infračervené svetlo šetrnejšie. Preniká veľmi hlboko a účinkuje rýchlo. Vlasy nie sú vďaka jeho vlastnostiam tak vysušené.

Teflónové alebo keramické žehličky na vlasy

Veľkú dilemu predstavuje pre výbere správna voľba materiálu žehliacich doštičiek. Testmagazín vo svojom návode spomína všetky typy doštičiek a popisuje ich vlastnosti. Z praktického hľadiska sú najčastejšie používané teflónové, keramické alebo turmalínové doštičky. Známym materiálom je aj titán, s ktorým sa stretnete u profesionálnych modelov.

Žehličky na vlasy s teflónovými doštičkami sú na našom trhu cenovo dostupné a veľmi rozšírené. Nevýhodou teflónu je, tak ako napríklad pri panviciach, že sa teflón môže poškodiť a následne stráca svoje pôvodné vlastnosti, čo môže vlasy poškodzovať. Taktiež nemá teflón tak účinný sklz. Oproti keramickým doštičkám má teda viacero nevýhod. Keramické žehličky na vlasy sa ohrievajú veľmi rýchlo, majú dobrý sklz, menej škodia vlasom a sú takisto pomerne cenovo dostupné. Spotrebitelia ich preferujú viac ako klasický teflón.

Čoraz častejšie sa v obchode stretnete s kombináciami materiálov. Napríklad keramika + turmalín. Turmalín je prírodný kameň, ktorý má sám o sebe ionizačné účinky. Povrch je tak odolnejší a šetrný k vlasom. Následne môžu doštičky obsahovať aj rôzne iné prvky, napríklad sú známe žehlička na vlasy s keratínom, zlatom či rôznymi minerálmi. Žehliace plochy sa môžu líšiť aj rozmermi.

Príkon a doba nahrievania

rýchlosťou nahrievania úzko súvisí príkon, resp. výkon žehličky na vlasy. Tieto zariadenia nie sú rýchlovarné kanvice a príkon sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 100 W. Výnimkou sú niektoré prémiové profesionálne modely s príkonom 200 až 250 W. Slabšie modely s nižším príkonom sú na používanie pripravené do 60 až 180 sekúnd, tie výkonnejšie sa zohrejú maximálne do 30 sekúnd.

Žehlička na vlasy s ionizátorom a ďalšie funkcie

Samozrejmosťou by mala byť regulácia teploty. Buď to na konkrétnu hodnotu za pomoci termostatu alebo minimálne v niekoľkých stupňoch, ktoré znamenajú určité teplotné rozpätie. Regulácia teploty môže byť digitálna alebo manuálna. Plusom je taktiež digitálny alebo LCD displej, ktorý zobrazuje teplotu či prípadne aktívne ďalšie funkcie.

U každej kvalitnej žehličky na vlasy by mal byť samozrejmosťou ionizátor. Jeho úlohou je vytvárať záporne nabité ióny, čo prospieva udržaniu tvaru vlasov, ale aj ich lesku. Napájací kábel žehličky by mal mať minimálne 180 až 200 cm. Žehličky využívajú klasické napätie 220 – 240 V.

Žehličky na vlasy Remington a Rowenta zákazníkov oslovili

Testmagazín v porovnávacom teste zhodnotil, že aj lacné žehličky na vlasy dokážu svoju úlohu splniť. Základom je, aby mali spotrebiteľom požadované funkcie. Chýbať by zaručene nemala regulácia teploty, ionizácia a kvalitné žehliace doštičky. Za sumu okolo 50 až 70 eur kúpite naozaj kvalitné modely.

Na základe predajov sa zákazníkom najviac osvedčili žehličky na vlasy Remington, ktoré majú veľmi široké portfólio produktov. Taktiež žehličky na vlasy RowentaBaByliss. K lepším značkám patria aj modely od Philips či žehličky na vlasy Beurer. K lacnejším patrí značka Sencor, Concept alebo Orava.

Zdroj foto: Shutterstock.com

žiadne príspevky na zobrazenie