Toto bol najdrahší vianočný stromček roka 2019

Vianočné stromčeky za tisícky dolárov nie sú nič ojedinelé. Luxusná výzdoba v hoteloch, v nákupných centrách alebo v súkromných rezidenciách je v posledných rokoch celkom bežná. Vlani sa však latka poriadne zdvihla. Hodnota najdrahšieho stromčeka sa totiž vyšplhala až na niekoľko miliónov.

Vianočný stromček s astronomickou hodnotou sa počas minuloročnej zimy objavil v jednom z najluxusnejších hotelov v španielskom meste Marbella. Práve tam stojí Kempinski Hotel Bahia, ktorý chcel ubytovaným hosťom dopriať pohľad na jeden z najdrahších doplnkov, aké boli kedy v rámci vianočnej výzdoby použité. Ten rozžiaril interiér honosného ubytovacieho zariadenia až natoľko, že sa do histórie zapísal ako najdrahší vianočný stromček (nielen) roka 2019.

Vianočný stromček za 15 mil. dolárov

Po tom, čo bol v roku 2010 v rozprávkovom hoteli Emirates Palace v Abú Zabí vztýčený vianočný stromček za približne 11 mil. dolárov, to vyzeralo, že vtedajší rekord už nemôže byť prekonaný. Po 9 rokoch však na scéne s luxusnou vianočnou výzdobou padla ďalšia rekordná suma. O tú sa postaralo dielo, ktoré vzniklo pod taktovkou známej britskej dizajnérky Debbie Wingham. Práve tá má na svedomí výrobu väčšiny dekorácií, ktoré boli použité pri zdobení prepychového vianočného symbolu. Vďaka týmto dekoráciám sa jeho hodnota vyšplhala na 15,4 mil. dolárov, aspoň tak to platilo na základe výmenného kurzu v čase jeho vzniku.

Ozdoby zo šperkov luxusných značiek

Spomínaná dizajnérka si vzala na zodpovednosť výrobu 500 dekorácií. Nielen tie sa ozdobili diamantmi, zlatom alebo inými vzácnymi kovmi, ktoré predražili vianočný stromček až na 15 mil. dolárov. Na jeho vetvičky boli rozvešané aj ďalšie ozdoby z dielne iných dizajnérov. Tie už síce neboli až také drahé, no ich obohatenie o atraktívne kúsky šperkov tých najslávnejších značiek takisto prispeli k zvýšeniu konečnej ceny stromčeka. Interiér hotela Kempinski Hotel Bahia tak rozžiarili diamanty, farebné drahokamy a trblietavé zlaté motívy od výrobcov ako Bvlgari, Chanel, Cartier či Van Cleef & Arpels.

Najdrahšia ozdoba stála skoro 11 mil. dolárov

Spomedzi všetkých použitých dekorácií najviac vynikla tá najdrahšia. Dôvodom nie je len jej exkluzívny dizajn, skôr jej materiál, spôsob výroby a s tým spojená cena, ktorá tvorí zhruba dve tretiny celkovej hodnoty stromčeka. Ide o vyduté vajíčko vtáka emu, ktoré je ozdobené striedmym popraškom vyrobeným z červených diamantov. Ako hlavná ozdoba vajíčka boli použité elegantné ornamenty pokryté pozláteným povrchom z 24-karátového zlata. Práve táto kombinácia sa podpísala na rekordnej cene malej ozdoby. Tá sa vyšplhala na necelých 9 mil. britských libier, čo vyšlo v prepočte takmer 11 mil. dolárov. Konečná čiastka túto dekoráciu neradila len medzi najdrahšie vianočné ozdoby, ale celkovo medzi najdrahšie bytové doplnky, aké boli vlani predstavené.

Hodnotu dekorácií zvýšila ručná práca

Či už astronomicky drahé diamantové vajíčko alebo desiatky iných dekorácií, väčšina z nich bola zhotovená precíznou ručnou prácou. Práve tá umožnila, že vzhľad jednotlivých ozdôb je originálny a nekopírovateľný, čo ešte viac zvýšilo ich cenu. Nie všetky sú však obohatené diamantmi, zlatými textúrami či inými drahými kúskami šperkov. Medzi tieto luxusné ozdoby sa tak dostali aj jednoduchšie dekorácie, ktoré mali za úlohu vyvážiť prepychový dojem a dať vianočnému stromčeku tradičný nádych. Skupina dizajnérov tak do výzdoby zakomponovala aj klasiku v podaní pávieho pierka alebo čokoládových figúrok.

S výzdobou najdrahšieho vianočného stromčeka roka 2019 sa spája ešte jedna zaujímavosť. Týka sa časti ozdôb, ktoré neboli zhotovené ručnou prácou. Jedná sa o drobné dekoratívne fľaštičky od parfumov. Tie boli vyrobené pomocou netradičnej techniky 3D tlače. Aj týmto spôsobom chceli tvorcovia stromčeka prísť s niečím exkluzívnym, čím sa mal navždy zapísať do histórie nielen kvôli svojej cene.

Prečítajte si aj: Ako predísť nechceným darčekom? Ktoré darčeky podľa prieskumu najviac potešia?

Zdroj foto: www.pixabay.com