Transrodová exvojačka Manningová z kauzy WikiLeaks je na slobode, sudca nariadil jej prepustenie

13.3.2020 (Webnoviny.sk) – Bývalá americká transrodová vojačka Chelsea Manningová je na slobode. Jej prepustenie nariadil vo štvrtok federálny sudca Anthony Trenga. V piatok mala prísť na pojednávanie na federálnom súde v Alexandrii v americkom štáte Virgínia v kauze pohŕdania súdom, pre ktorú bola vo väzbe. Sudca však uviedol, že to už nie je potrebné a pojednávanie zrušili.

Prepustenie nasleduje po tom, čo sa Manningová v stredu vo väzení pokúsila o samovraždu. Medzičasom sa nachádza v nemocnici, kde sa zotavuje. Manningová sa nachádzala vo väzbe od mája 2019, pretože odmietla vypovedať pred veľkou porotou vyšetrujúcou únik informácií prostredníctvom platformy WikiLeaks.

Tridsaťročná Manningová sa stala známou, keď ešte ako vojak Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks vyše 700-tisíc tajných armádnych dokumentov. V roku 2010 ju v Iraku zatkli a o tri roky neskôr odsúdili na 35 rokov väzenia za špionáž a neoprávnené nakladanie s utajovanými informáciami. Bývalý prezident Barack Obama jej pred odchodom z funkcie v roku 2017 skrátil trest a následne ju prepustili.

Viac k témam: súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Transrodová exvojačka Manningová z kauzy WikiLeaks je na slobode, sudca nariadil jej prepustenie © SITA Všetky práva vyhradené.