Tretina rodičov by nepodporila svoje dieťa v kariére učiteľa, tvrdí prieskum

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – V učiteľskej profesii dominujú na Slovensku ženy. V predškolských zariadeniach tvoria až 99,5 percenta všetkých pedagogických a nepedagogických zamestnancov.

V Európskej únii pracuje zhruba 5,7 milióna učiteľov od základných po stredné školy. Na Slovensku máme viac ako 35-tisíc učiteľov v základných a zhruba 21-tisíc učiteľov v stredných školách,” poukázala na to pri príležitosti štvrtkového Dňa učiteľov analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Ako ďalej informovala agentúru SITA, v stredných školách je u nás z celkového počtu učiteľov 72 percent žien.

8. priečka v podiele žien v školstve

Najvyšší podiel žien v školstve majú v Litve (87 percent), Lotyšsku (85 percent), Bulharsku a Estónsku (obe 83 percent), Slovinsku (81 percent), Írsku a Taliansku (obe 80 percent).

Slovensko je v tomto prípade na ôsmej priečke spoločne s Maďarskom s jedným z najvyšších počtov žien v školstve. Ženy tvoria od základných po stredné školy 78 percent z pedagogického zboru,” uviedla analytička.

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat však na vyšších stupňoch už žien učiteliek ubúda. Najmenej ich je na vysokých školách, kde tvoria 45,8 percenta pedagogického zboru.

Atraktivita povolania

Minuloročný celosvetový prieskum Teacher Status Index2, ktorý uskutočnila Nadácia Varkey Foundation ukázal, že v 21 sledovaných krajinách je najvýznamnejšie postavenie učiteľov v spoločnosti v Číne, Grécku a Turecku. Naopak najmenej v Izraeli, Brazílii a v Českej republike.

Prieskum odhalil zásadné rozdiely v postavení učiteľov a zistil, že v mnohých krajinách viac ako tretina rodičov by „zrejme“ alebo „rozhodne“ nepodporila svoje deti v kariére učiteľa. Ako ďalej uviedla analytička, na Slovensku podľa prieskumu agentúry Focus si 80 percent opýtaných povolanie učiteľov váži.

Učiteľstvo nie je v súčasnosti atraktívne povolanie pre nízke platové ohodnotenie. Až 37,2 percenta učiteľov v našej krajine v základných a stredných školách má viac ako 50 rokov,” dodala.

Ako ďalej konštatuje Buchláková, „v Európskej únii je dokopy podľa najnovších údajov Eurostatu takmer 18 miliónov vedeckých pracovníkov, 59 percent z nich sú muži. Na Slovensku sa situácia postupne v prípade žien zlepšuje. Kým v roku 2016 bola u nás žien – vedkýň iba tretina, v roku 2017 ich počet stúpol o viac ako 6,5 tisíca na 38 tisíc. S podielom 40 percent sme sa tak dotiahli takmer na európsky priemer (41 percent). V susedných krajinách pracuje vo vedeckej oblasti viac žien v Českej republike, Maďarsku aj Poľsku,“ poznamenala analytička.

Viac k témam: prieskum, učitelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Tretina rodičov by nepodporila svoje dieťa v kariére učiteľa, tvrdí prieskum © SITA Všetky práva vyhradené.