Tri spôsoby, ako vytlačiť negatívne myšlienky

0
Tri spôsoby, ako vytlačiť negatívne myšlienky
Foto: pixabay.com

Negatívne myšlienky sú všadeprítomné u mnohých z nás. Či už to zahŕňa pochybnosti o vlastných schopnostiach, strach z nadchádzajúcich udalostí alebo ľútosť nad chybami, ktoré sme urobili, neprináša to nič dobré.

Takéto nastavenie k sebe samému môžu sabotovať váš pokrok, vyvolať cynickejší pohľad na svet a zvýšiť vašu rezignovanosť.

Spôsob, akým hovoríme sami o sebe, neodráža len to, ako vidíme svet, ale tiež ho priamo ovplyvňuje. Často vedie k začarovanému cyklu negatívnych interpretácií, vďaka ktorým sa cítime horšie a je pravdepodobné, že si potom sami spôsobujeme problémy.

Existuje mnoho rôznych oblastí negatívneho rozhovoru so sebou samým, ale najčastejšie majú tieto rozhovory tendenciu byť o našej minulosti, našej súčasnosti alebo našej budúcnosti. Spoznávate sa v niektorom z týchto príkladov? Tu je návod, ako to vyriešiť.

1) O minulosti:

Najčastejšie je negatívnym prejav rozprávania o minulosti opis nepríjemných vecí, ktoré sa stali, vďaka čomu budete znova a znova prežívať strach a obavy. Môžete tak vytvoriť príbeh, ktorý vám bude dokola hovoriť, že ste urobili chybu alebo že si nič nezaslúžite, čo znižuje vaše sebavedomie. Sťažuje to potom hľadanie ďalších funkčných ciest vpred, ktoré by vám v skutočnosti pomohli nechať svoje chyby za sebou.

„Prečo som to urobil?“ „Keby som to nepovedal!“ „Nemôžem uveriť, že sa to stalo!“ „Prečo sa mi to muselo stať?“ patria medzi najbežnejšie spôsoby, ako si to zvyknú ľudia hovoriť.

Ak sa chcete z toho vymaniť, zmeňte minulú udalosť na niečo, čo je nemenné a ukončené. Pamätajte však na to, čo môžete zo skúsenosti získať. Ak nájdete chybu vo svojom konaní, získajte z nej silu alebo nadhľad, alebo ju inak použite na usmernenie vášho života pozitívnejším spôsobom, potom sa nestala zbytočne.

Na druhej strane, ak sa rozhodnete zostať zaťažení svojou chybou, táto chyba pokračuje v moci nad vami – a naďalej budete platiť mýto, ktoré sa zvyšuje zakaždým, keď ju necháte sabotovať svoje pozitívne cítenie v novom dni. Udeľte si povolenie na jej prepustenie. Nakoniec aj tak musíte túto chybu, ktorá ubližuje aj ostatným, opustiť. Pretože lepšie odčiníte svoje chyby tým, že budete aktívni a zapojíte sa do života, a vložíte do sveta viac dobra, ako keby ste ho zahltili hanbou a vinou.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa tešiť z maličkostí, ktoré vám spríjemnia každý deň

myslienky, myslenie, koucing
Foto: pixabay.com

2) O budúcnosti:

Negatívne myšlienky o budúcnosti často zvýrazňuje úzkosť a strach, keď si predstavujete ten najhorší možný scenár alebo katastrofu, že niečo nemôže dopadnúť dobre. Inokedy to môže byť výkrik depresívneho spôsobu myslenia („Nič sa nikdy nezlepší!“ „Neexistuje žiadny spôsob, ako sa z toho dostať!“).

Je dôležité uvedomiť si nepresnosť našich typických pokusov o veštenie. Najmä ak máte sklon k úzkosti, pravdepodobne si už dopredu myslíte, že sa veci nepodaria. Dokonca, aj optimisti majú často negatívnu zaujatosť – evolúcia nariaďuje, aby sme sa sami prikláňali bližšie k hrozbe ako k pozitívnym informáciám.

Aby ste zostali nažive v časoch doby kamennej bolo oveľa dôležitejšie, aby ste si všimli potenciálneho dravca než peknú kvetinu.

Spoznajte, keď príde vaše nadmerné vnímanie hrozby, a zadefinujte si pritom telesné pocity. Zvýšená srdcová frekvencia, svalové napätie, nevoľnosť a znecitlivenie a brnenie sú klasické príznaky úzkosti, ktoré možno v tomto okamihu zmierniť pomocou dychových cvičení, meditácií, modlitby, všímavosti a vizualizáciou uzemnenia.

zapisnik, myslienky, zapisovanie
Foto: pixabay.com

3) O súčasnosti:

Negatívny rozhovor so samým sebou o prítomnosti je to, čo vás paralyzuje tu a teraz. Niekedy si ním potvrdzujete svoje falošné presvedčenie o bezmocnosti („To nemôžem zvládnuť!“ „Ja som zmätkár!“). Alebo preháňate svoje nedostatky („Čo sa to mnou deje?“ „Nemôžem urobiť nič dobre“).

Naučte sa identifikovať tieto myšlienky hneď, ako sa objavia, a označte ich za nespoľahlivých sprievodcov. Aj keď je to myšlienka, ktorá hovorí pravdu, opýtajte sa sami seba – je táto myšlienka užitočná k môjmu sebapochopeniu, motivácii alebo sile? Pomáha mi byť pripraveným a samostatným v mojom živote? Alebo ma to udržiava vzadu?

Ak vás to drží späť, neskúšajte hneď tú myšlienku úplne vyhodiť – jednoducho ju označte za svoj úzkostný hlas, potvrďte ju, dýchajte cez ňu a nechajte ju prejsť. Niekedy vám môže pomôcť vizuál, napríklad predstaviť si svoje myšlienky o svojich profesionálnych nedostatkoch ako príbehu, ktorý je v knihe, ktorú teraz chystáte dať späť na poličku. Túto všeobecnú myšlienku nazývame „sklamanie“ – hlavným bodom je to, že sa odpojíte od svojich myšlienok takým spôsobom, že zistíte, že nie sú automaticky pravdivé a že môžu prísť a odísť samy od seba. V konečnom dôsledku je to najlepší spôsob, ako ich nechať odísť – najmä keď prichádzajú vo forme negatívnych myšlienok.

Aký negatívny self-talk ste si všimli v sebe? Dajte mi vedieť v komentároch!

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie