Kyjevská oblasť je oslobodená, objavujú sa však dôkazy o vraždení civilistov ruskými okupantmi

3.4.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované 3. apríla o 14.36 hod.

Oblasť okolo ukrajinskej metropoly Kyjev bola oslobodená od ruských okupantov. Na Facebooku to uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

Irpiň, Buča, Hostomeľ a celý región Kyjeva boli oslobodené od votrelcov,“ napísala. Zároveň varovala občanov, aby sa zatiaľ nevracali do oslobodených miest a dedín, kým špecializované jednotky nedokončia odmínovanie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajina oznámila, že jej sily znovu dobyli celý región okolo hlavného mesta Kyjev, pričom ruské sily sa stiahli z kľúčových miest.

Dôkazy o zabíjaní civilistov

S ústupom ruských jednotiek však pribúdajú dôkazy o zabíjaní civilistov a vojnových zločinoch v podaní ruských vojsk. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Reportéri v meste Buča neďaleko Kyjeva našli v uliciach najmenej 20 ľudských tiel v civilnom oblečení a s prestreleným zátylkom. Starosta mesta Anatolij Fedoruk medzitým uviedol, že v hromadnom hrobe v Buči bolo pochovaných 280 ľudí a že mesto je posiate mŕtvolami.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč uviedol, že ukrajinské úrady majú dôkazy o závažných vojnových zločinoch ruských jednotiek na predmestí Kyjiva. Poznamenal, že po stiahnutí ruských jednotiek našli v nedeľu v uliciach kyjivských predmestí Irpiň, Buča a Hostomeľ množstvo zabitých civilistov, pričom tieto scény prirovnal k „hororovému filmu“.

Arestovyč povedal, že niektoré obete boli strelené do hlavy a mali zviazané ruky. Niektoré telá tiež mali známky mučenia. Ruské jednotky obvinil zo znásilňovania žien a pokusov spáliť ich telá. Arestovyč dodal, že ukrajinské úrady budú vyšetrovať vojnové zločiny a vypátrajú tých, ktorí ich spáchali.

Kličko je zdesený

Starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjiv Vitalij Kličko vyjadril zdesenie z činov, ktorých sa dopustili ruskí vojaci v meste Buča severozápadne od metropoly. Konanie ruských okupantov nazval „krutými vojnovými zločinmi“.

S odvolaním sa na správy o popravených civilistoch Kličko v nedeľu pre nemecký denník Bild povedal, že „to, čo sa stalo v Buči a ďalších predmestiach Kyjiva, možno opísať len ako genocídu“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Reportéri agentúry AP videli v nedeľu telá najmenej deviatich ľudí, ktorí boli podľa všetkého popravení. Najmenej dvaja z nich mali zviazané ruky za chrbtom. Všetci boli v civile a najmenej traja boli od pása nahor nahí. Jeden bol strelený do hrude z tesnej blízkosti.

Zodpovedný je Putin

Kličko povedal, že za tieto „kruté vojnové zločiny“ je zodpovedný ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že civilistov „strieľali so zviazanými rukami“. Vyzval celý svet a najmä Nemecko, aby okamžite ukončili dovoz plynu z Ruska.

Kličko povedal, že „najmä pre Nemecko to môže mať len jeden dôsledok a do Ruska by už nemal ísť ani cent“. „To sú krvavé peniaze, ktoré sa používajú na vraždenie ľudí. Plynové a ropné embargo musí prísť okamžite,“ skonštatoval Kličko.

Čaputovej vyjadrenie

Mesto Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom profile na sociálnej sieti.

Od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vidíme obrázky útokov na civilistov. Napriek tomu, aktuálne zábery z mesta Buča pri Kyjeve otrasú každým človekom. Bežní ľudia zavraždení priamo na uliciach, so zaviazanými rukami. Toto je číre zlo, ktoré treba zastaviť, lebo ono sa nezastaví pred ničím. Treba pokračovať v sprísnení sankcií, pomáhať Ukrajine, vyšetriť a potrestať všetkých vojnových zločincov,” zdôraznila slovenská hlava štátu.

Medzinárodné odsúdenie

Správy o vraždení civilistov na predmestiach Kyjiva vyvolali medzinárodné odsúdenie. Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová uviedla, že pribúdajú dôkazy o „nerozlišujúcich útokoch na nevinných civilistov” a uviedla, že musia byť vyšetrené ako vojnové zločiny.

Nedovolíme Rusku, aby zakrývalo svoju účasť na týchto zverstvách prostredníctvom cynických dezinformácií, a zabezpečíme, aby sa konanie Rusov dostalo na svetlo sveta,“ povedala Trussová.

Viac k témam: Okupácia, rusko-ukrajinský konflikt, Smrť
Zdroj: Webnoviny.sk – Kyjevská oblasť je oslobodená, objavujú sa však dôkazy o vraždení civilistov ruskými okupantmi © SITA Všetky práva vyhradené.