Trump aj s manželkou opustili Biely dom, Bidenovej inaugurácie sa nezúčastnia (video)

20.1.2021 (Webnoviny.sk) – Niekoľko hodín pred inauguráciou 46. prezidenta Spojených štátov Joea Bidena jeho dosluhujúci predchodca Donald Trump opustil Biely dom. V sprievode manželky Melanie pred oficiálnym sídlom prezidentov USA nasadol do vrtuľníka Marine One a odletel na základňu Andrews v Marylande, kde sa bude konať posledný rozlúčkový ceremoniál.

Krátko predtým sa ešte stihol prihovoriť prítomným novinárom. „Prežili sme úžasné štyri roky, počas ktorých sme veľa dosiahli. Milujeme Američanov, bolo to niečo veľmi výnimočné,“ vyhlásil 74-ročný rodák z New Yorku.

Bidenovej inaugurácie sa nezúčastní

Trump 8. januára prostredníctvom Twitteru vyhlásil, že sa nezúčastní na Bidenovej inaugurácii. Bude tak prvým dosluhujúcim prezidentom od Andrewa Johnsona (1865 – 1869), ktorý nebude na inauguračnej slávnosti svojho nástupcu.

Tradične sa pritom odchádzajúci a nastupujúci prezident dovezú spolu na ceremoniál do Kapitolu, čo symbolizuje pokojné odovzdanie moci v krajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Inaugurácia 46. prezidenta USA Joea Bidena vo Washingtone

Násilná okupácia Kapitolu

Trumpovo vyhlásenie prišlo dva dni po násilnej okupácii Kapitolu jeho priaznivcami v čase, keď Kongres počítal hlasy Zboru voliteľov, aby formálne potvrdil Bidenovo víťazstvo v novembrových voľbách.

Zasadnutie vtedy museli na niekoľko hodín prerušiť.

Viac k témam: americký prezident, Biely dom, inaugurácia amerického prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump aj s manželkou opustili Biely dom, Bidenovej inaugurácie sa nezúčastnia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.