OĽANO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej, podľa Sulíka je celá kauza „obrovsky nafúknutý humbuk“

7.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. mája, 16:41

Poslanecký klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), na ktoré nedostali odpovede. Pre agentúru SITA to uviedol šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

„Samozrejme, nebudeme hlasovať s opozíciou, bolo by to porušenie koaličnej zmluvy. Ako protikorupčné hnutie ale budeme žiadať, aby sa objasnili všetky podozrenia z konfliktu záujmov a rodinkárstva,” podotkol Šipoš. Podporu Kolíkovej vyjadrila aj strana Sloboda a solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina.

SaS stojí za Kolíkovou

Predsedníčka klubu strany Slobody a solidarita (SaS) Anna Zemanová doplnila, že na poslaneckom klube sa s ministerkou rozprávali o veciach, ktoré sú uvedené v návrhu na jej odvolanie. Podľa nej dostali dostatočné odpovede.

Zemanovej slová potvrdil aj líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý zopakoval, že strana stojí za Máriou Kolíkovou. „Celá kauza je obrovsky nafúknutý humbuk,” uviedol pre médiá šéf liberálov. Ak by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) „nepodržalo” Kolíkovú vo funkcii ministerky, považoval by to za porušenie koaličnej zmluvy a dobrých vzťahov.

V ničom nepochybila

Šéfka rezortu spravodlivosti sa vo štvrtok 6. mája zúčastnila na poslaneckom klube hnutia Sme rodina. Odpovedala tam na otázky poslancov k podnikaniu jej rodinnej firmy. Ako uviedla v stanovisku pre agentúru SITA, ktoré poskytol Peter Bubla z tlačového oddelenia ministerstva spravodlivosti, považuje za prirodzené prísť na poslanecké kluby a vyjadriť sa k dôvodom uvádzaným v návrhu na jej odvolanie.

Mária Kolíková dodala, že je pripravená spolupracovať s každým, kto má otázky. Skonštatovala však, že tieto stretnutia nepovažuje za hľadanie pravdy. Myslí si, že pravda je jedna a tá je jednoznačná.

„Ja som v ničom nepochybila, neviem o žiadnej vine, ktorú by som mala. Keď na také niečo prídem, som pripravená sa tomu postaviť čelom. Poslancom, poslankyniam Sme rodina som odpovedala na všetky otázky, ktoré som dostala,“ uzavrela Kolíková.

Mimoriadna schôdza bude v pondelok

Mimoriadna schôdza, na ktorej má byť Kolíková odvolávaná z funkcie, bude v pondelok 10. mája so začiatkom o 10:00. Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD).

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu na post ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti. „Prakticky všetky návrhy, ktoré predložila, boli podrobené rozsiahlej odbornej kritike a často museli byť dopracované na pôde NR SR,” uviedli. Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe.

„Mária Kolíková je bez akýchkoľvek pochybností spoluvlastníčkou firmy MK Real, s.r.o. Ďalšími spoluvlastníkmi tejto firmy sú brat a matka ministerky a konateľkou je nevlastná sestra ministerky. Konateľka bola v januári 2020 právoplatne odsúdená za spreneveru takmer 16-tisíc eur, ktoré patrili majiteľom bytov v bytových domoch v Moste pri Bratislave, ktoré spravovala rodinná firma Kolíkovcov MK Real, s.r.o.,” doplnili poslanci v návrhu.

Viac k témam: mimoriadna schôdza parlamentu, odvolanie z funkcie, poslanecký klub
Zdroj: Webnoviny.sk – OĽANO nebude hlasovať s opozíciou za odvolanie Kolíkovej, podľa Sulíka je celá kauza „obrovsky nafúknutý humbuk“ © SITA Všetky práva vyhradené.