Tunisania pochovali as-Sabsího, prvého demokraticky zvoleného prezidenta

27.7.2019 (Webnoviny.sk) – Tunisania a svetoví lídri sa v sobotu rozlúčili s prvým demokraticky zvoleným tuniským prezidentom Bádžím Káidom as-Sabsím, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 92 rokov.

Pohreb sprevádzali bezpečnostné opatrenia

Na smútočnom obrade, ktorý sa uskutočnil v prezidentskom paláci v Tunise, sa zúčastnili viacerí svetoví lídri, ako napríklad španielsky kráľ, francúzsky prezident či katarský emir. Pohrebný sprievod v uliciach hlavného mesta sledovali tisícky ľudí, ktorí volali “Nech žije Tunisko” a mávali štátnymi vlajkami.

As-Sabsího pohreb sprevádzali pre hrozby spojené s extrémistickou skupinou Islamský štát mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Na dvadsať kilometrov dlhej trase z paláca na cintorín Dželaz na opačnej strane mesta uzavreli cestu pre všetky druhy dopravy.

Zjednocujúca osobnosť

As-Sabsí sa stal prezidentom v roku 2014 v rámci demokratických zmien, ktoré nasledovali po takzvanej arabskej jari. Bol vnímaný ako zjednocujúca osobnosť a jeho smrť viacerí svetoví predstavitelia označili za stratu pre arabský svet a Stredomorie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v tejto súvislosti vyjadril, že stratil priateľa.

Právomoci prezidenta po as-Sabsího smrti prevzal predseda parlamentu Muhammad Násir. Dočasným prezidentom bude do volieb, ktoré sa budú konať 15. septembra.

Viac k témam: pohreb, prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Tunisania pochovali as-Sabsího, prvého demokraticky zvoleného prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.