Turecko sa neskloní pred ultimátami USA, pre nákup z Ruska sa vyhrážajú nedodaním stíhačiek S-35

ANKARA 13. júna (WebNoviny.sk) – Turecko sa neskloní pred „ultimátami„, uviedol tamojší minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu po tom, ako Spojené štáty varovali Ankaru, že ju pre jej dohodu z Ruskom o nákupe obranného raketového systému S-400 vylúči z programu bojových stíhačiek F-35.

Dočasný americký minister obrany Patrick Shanahan poslal svojmu tureckému rezortnému kolegovi minulý týždeň list, v ktorom mu oznámil, že ak sa Turecko nevzdá plánov nákupu, výcvik tureckých pilotov sa skončí 31. júla a Turecku neumožnia prevziať posledné štyri stíhačky F-35, ktoré si kúpilo.

Washington považuje ruský systém S-400 za hrozbu pre svoje stíhačky F-35. Otázka nákupu ruského raketového systému podráždila už aj tak napäté vzťahy medzi spojencami Severoatlantickej aliancie.

Turecký minister zahraničia však vo štvrtok trval na tom, že dohoda o S-400 je už uzavretá. „Turecko nezmení svoje rozhodnutie na základe takýchto listov,“ povedal.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400, Rusko, Spojené štáty americké, stíhačka F-35
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko sa neskloní pred ultimátami USA, pre nákup z Ruska sa vyhrážajú nedodaním stíhačiek S-35 © SITA Všetky práva vyhradené.