Tweet, ktorý obletel Slovensko: Publicista urazil známu speváčku za jej vierovyznanie

0
Tweet, ktorý obletel Slovensko: Publicista urazil známu speváčku za jej vierovyznanie

Peter Tkačenko, komentátor denníka SME, si pred pár dňami neodpustil na sociálnej sieti Twitter štipľavú poznámku smerujúcu na slovenskú speváčku Simu Magušinovú (predtým Martausovú):

„Taká vec: Už niekto napísal hanopis na Simu Martausovú alebo to zas budem musieť urobiť ja?“

Keď ostatní diskutujúci nepochopili, kam tým mieri, vysvetlil: „Že to je doradu infantilná hrôza. Pripomína mi to Marge Simpsonovú, keď sa piesňou prihovárala za zbúranie striptízového brlohu Mézon Deriér.“

Ďalej sa v príspevkoch začal navážať aj do jej manžela Michala Magušina, ktorý podľa jeho slov perfektne zapadá do speváčkinho sveta z leporela.Tiež dodal: „Ergo by ju mohli zašiť a aspoň by sa zastavila nová produkcia.“

Je normálne, keď niekto na sociálnej sieti vyjadrí svoj názor, ale keď sa to už týka niečoho iného ako hudobného štýlu, a zasahuje to aj do jej súkromia a vierovyznania, je to chôdza po tenkom ľade.

Debata sa ešte vyostrila

Tkačenkov výstup eskaloval pri diskusii s jeho kolegom zo SME, Radom Ondřejíčkom, ktorý je známy aj ako Cynická obluda. Ten nezhodil len speváčku, ale všetkých veriacich ľudí: Ona je kresťanka. Nemal by si sa vysmievať postihnutým.“

Ondřejíček ešte napísal, že práve kresťanstvo mentálne obmedzuje speváčku a jej tvorbu. „Tá tvorba, ktorú ona produkuje, je povrchný gýč obmedzený práve jej kresťanstvom. Ona je taký Heger medzi speváčkami. Ale áno, každá náboženská viera je z môjho pohľadu mentálna diagnóza. Pokojne sa urazte,“ dodal.

Najmä preto, že ide o novinárov, teda v podstate o osoby, ktoré sa často vyjadrujú k rôznym spoločenským témam, sú takéto vyjadrenia prinajmenšom smutné.

Extrémizmus je trestný

Prejav extrémizmu na základe náboženského vyznania je trestné. V Trestnom zákone sa v paragrafe 423 jasne uvádza:

(1) Kto verejne hanobí

a) niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, alebo

b) jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania,

potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky.

Ospravedlnia sa?

Rado Ondřejíček na Facebook napísal: „Myslím, že primárnym dôvodom prečom so to spravil bolo, že som nepoužil mozog. Aj ako agnostický ancikrist alergický na pretláčanie náboženstiev do života spoločnosti mám nepochybne na viac. Toto nebola moja najlepšia možná verzia. Urobil som veľa rozhodne inteligentnejšieho a najmä presnejšieho humoru na túto tému a určite ešte aj urobím. Ďakujem rozumne formulovaným názorom, ktoré mi pomohli si to uvedomiť. Budem si dávať väčší pozor.“

Šéfredaktorka SME, Beata Balogová, sa ku kauze vyjadrila na svojom Facebooku: „Poznámky typu, „ona je kresťanka a nemali by sme sa vysmievať postihnutým“ je hlúpa a unáša aj jednoduchý výkrik, že niečo sa nám nepáči, smerom, kde sa už kritika ťažko obhajuje. Kde by vôbec nemala byť.

Ku kauze sa vyjadrila aj expremiérka Iveta Radičová: „Komentátor Tkačenko prekročil všetky únosné hranice. Jediné, čo v predklone môže urobiť, je hlboké ospravedlnenie sa. Na zváženie stojí, či má po takýchto slovách a statuse právo vyjadrovať sa k veciam verejným.“

Takto sa ľudia zastali speváčky:

Foto na titulke: instagram.com/simamartausova, foto: @majabodnarova pre @detomsrakovinou

žiadne príspevky na zobrazenie