Twitter odstránil tisícky účtov, ktoré boli používané na šírenie dezinformácií

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Twitter odstránila takmer 4 800 účtov, ktoré používal Irán na šírenie dezinformácií.

Twitter o tom informoval v najnovšej aktualizácii správy o svojej transparentnosti, prostredníctvom ktorej chce odhaľovať „šírenie dezinformácií zákernými aktérmi“. Okrem účtov s väzbami na Irán tiež Twitter zmazal kontá používané na šírenie ruskej, katalánskej a venezuelskej propagandy.

Falošné osobnosti

Yoel Roth, ktorý je v Twitteri šéfom pre integritu stránky, v blogovom príspevku uviedol, že spomínané účty napojené na Irán netvorili zjednotený blok. Jedna čast z nich, konkrétne 1 666 účtov, kumulatívne poslala viac ako dva milióny tweetov s cieľom šíriť názory podporujúce politiku Iránu a jeho konanie.

Podobne sa správalo 248 účtov, ktoré sa však špecificky zamerali na ovplyvňovanie diskusií o Izraeli. Najväčší počet kont, 2 865, prostredníctvom „falošných osobností“ ovplyvňoval konverzácie o sociálnych záležitostiach v Iráne i vo svete.

Desiatky falošných účtov

Ako uvádza spravodajský portál BBC, Twitter zároveň zrušil 130 falošných účtov, ktoré vytvorili podporovatelia nezávislosti Katalánska, 33 kont od obchodného subjektu vo Venezuele a štyri účty, ktoré používala neslávne známa ruská Internetová výskumná agentúra.

Twitter podľa Rotha zozbieral všetky podozrivé účty, ktoré odstránil od začiatku jeho pátrania na sieti, do súboru dát, a ten poskytol výskumníkom. V súčasnosti tento súbor dát obsahuje viac ako 30 miliónov tweetov a viac ako jeden terabajt obrázkov a videí.

Viac k témam: Twitter
Zdroj: Webnoviny.sk – Twitter odstránil tisícky účtov, ktoré boli používané na šírenie dezinformácií © SITA Všetky práva vyhradené.