Home AKČNÉ TIPY Týchto 7 chýb pri upratovaní môže zničiť váš domov, hovoria odborníci

Týchto 7 chýb pri upratovaní môže zničiť váš domov, hovoria odborníci

cistenie
Foto: pixabay.com

Nedovoľte, aby vám tieto zlé tipy na čistenie narobili viac škody, ako už máte. Či už získavate tipy od priateľov alebo Facebooku, internet je domovom nespočetného množstva domnelých hackov, ktoré sľubujú skrátenie času upratovania na polovicu.

Bohužiaľ, mnohé z týchto tipov na upratovanie, ktoré vám majú uľahčiť život, vám z dlhodobého hľadiska v skutočnosti spôsobujú viac neporiadku – a časom môžu dokonca vážne poškodiť váš domov.

1. Najhorší zo zlých tipov na čistenie?

Používanie jedlej sódy na čistenie textílií, tvrdí odborník na čistenie Richard Kennedy, majiteľ spoločnosti The Vacuum Experts. Zatiaľ čo jedlá sóda je často ponúkaná ako riešenie všetkého od škvŕn po pachy, pokiaľ ide o oblečenie, nábytok a koberce, Kennedy varuje, že v skutočnosti môže zničiť predmety, ktoré s ňou chcete vyčistiť. „Musíte si dávať pozor, čo na textil dávate,“ hovorí Kennedy. „Často vidím ľudí, ktorí ju odporúčajú používať na všetko, aj keď v skutočnosti môže zafarbiť textil.“

2. Odstránenie lepkavých zvyškov acetónom

Iste, acetón je skvelý na odstraňovanie minulotýždňovej manikúry, ale odstraňovač laku na nechty nemá miesto na odstránenie zvyškov nálepiek z vašich spotrebičov alebo nábytku. „Odlakovač môže ľahko odfarbiť a dokonca poškriabať povrch vášho spotrebiča a následne stratíte aj platnosť záruky,“ hovorí odborník na čistenie Bedwyr. Namiesto toho navrhuje použitie detského oleja alebo mandľového oleja, aby sa lepkavé zvyšky pekne a čisto odstránili.

3. Dezinfekcia akéhokoľvek tvrdého povrchu bielidlom

Bielidlo môže byť účinné na dezinfekciu niektorých povrchov, ale môže spôsobiť viac škody ako úžitku, ak ho používate ako univerzálny čistiaci prostriedok. „Nikdy nepoužívajte bielidlo na drevené povrchy, nehrdzavejúcu oceľ alebo prírodný či umelý kameň,“ hovorí Natalie Barrett, supervízorka kvality služieb v spoločnosti Nifty Cleaning Services. Barrett poznamenáva, že aj zriedené bielidlo môže tieto materiály znehodnotiť alebo spôsobiť škvrny, ktoré sa nedajú odstrániť.

Poznáte pravidlo 30 dní? 17 tipov ako urobiť doma konečne poriadok

pixabay.com

4. Nalievanie octu do vášho odpadu

Ocot môže byť prírodným dezinfekčným prostriedkom v mnohých ekologických čistiacich prostriedkov, ale nie je vhodný na čistenie všetkého vo vašej domácnosti. V skutočnosti by to mohlo znamenať vážne problémy s likvidáciou odpadu. „Biely ocot môže skutočne poškodiť gumené prvky vo vašom odpade, takže si dávajte pozor,“ hovorí upratovačka Beth McCallum z Oh So Spotless.

5. Použitie arašidového masla na odstránenie žuvačky z oblečenia

Aj keď sa často hovorí, že arašidové maslo je to najlepšie, čo existuje na odstránenie žuvačky z vlasov alebo oblečenia, používanie lepkavej nátierky týmto spôsobom vám môže spôsobiť ešte väčší neporiadok. „Arašidové maslo môže zafarbiť vaše oblečenie,“ varuje McCallum. Hovorí, že ak trváte na tom, že vyskúšate túto metódu na odstránenie žuvačky, uistite sa, že používate arašidové maslo bez oleja a pred použitím na väčšej ploche ho otestujte na nenápadnej časti akéhokoľvek odevu.

5. Použitie citrusového čističa na kamenné dosky

Na fľaši s čistiacim roztokom sa píše, že je bezpečný pre kamenné pulty, takže musí byť bezpečný aj pre kamenné dosky v kuchyni, však? No nie presne. Poradca pre prírodný kameň Mark Hubert, majiteľ spoločnosti GroundRoof, hovorí, že mnohé čistiace prostriedky označené ako bezpečné pre kamenné pulty obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá môže časom znehodnotiť prírodný kameň. Hubert hovorí, že použitie saponátu na dosku môže spôsobiť jej vážne poškodenie, ak si nedáte pozor. „Mnoho voňavých čističov môže poškodiť váš mramor,“ varuje kvôli kyseline citrónovej v ich zložení. 

7. Použitie kovových dráteniek na čistenie nábytku

Drátenka alebo kovová čistiaca podložka na hubke môže byť skvelá na čistenie hrncov a panvíc, ale jej použitie na čistenie dreveného nábytku vo vašej domácnosti môže viesť ku katastrofálnym výsledkom. „Kovové špongie sú skvelé na odstraňovanie odpadkov, ale na dreve spôsobia škrabance a zničia ho,“ hovorí Abe Navas, generálny riaditeľ Emily’s Maids.

A keď budete doma upratovať, pozrite si týchto 50 jednoduchých domácich trikov. 

Zdroj: bestlifeonline.com

NO COMMENTS

Exit mobile version