Tymošenková obvinila Porošenka zo zmanipulovania prezidentských volieb na Ukrajine

KYJEV 2. apríla (WebNoviny.sk) – Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorá v prvom kole ukrajinských prezidentských volieb skončila na treťom mieste, obvinila úradujúceho prezidenta Petra Porošenka zo zmanipulovania volieb vo svoj prospech.

Kontroluje aj súdy

Na tlačovej konferencii Tymošenková povedala, že Porošenko, ktorý vo voľbách skončil druhý iba necelé dva percentuálne body pred ňou, voľby sfalšoval. Výsledky volieb však nenapadne na súde, pretože si myslí, že súdy tiež kontroluje prezident.

Po zrátaní takmer 99 percent hlasov vyhral prvé kolo prezidentských volie komik Volodymyr Zelenskyj. Ten sa 21. apríla stretne v druhom kole volieb so súčasnou hlavou štátu Petrom Porošenkom.

Stovky volebných priestupkov

Volebná účasť presiahla 63 percent. Ministerstvo vnútra informovalo, že dostali hlásenia o stovkách volebných priestupkov. Zahraniční pozorovatelia však tvrdia, že sa voľby uskutočnili zväčša hladko.

O kreslo prezidenta Ukrajiny, ktorý má značnú právomoc nad bezpečnostnou, obrannou aj zahraničnou politikou, bojovalo celkovo 39 kandidátov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby 2019 na Ukrajine

Viac k témam: prezidentské voľby na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk – Tymošenková obvinila Porošenka zo zmanipulovania prezidentských volieb na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.