Ukrajina podala žalobu na Rusko na Medzinárodnom súdnom dvore

27.2.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajina zažalovala Rusko na Medzinárodnom súdnom dvore (ICJ). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to oznámil na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Rusko sa podľa neho musí „zodpovedať za manipuláciu s pojmom genocída na ospravedlnenie agresie“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Od medzinárodného súdu OSN v holandskom Haagu žiada, aby urgentne vydal rozhodnutie, ktoré nariaďuje Rusku, aby zastavilo vojenskú činnosť. „Očakávame, že súdne procesy začnú budúci týždeň,“ uviedol tiež Zelenskyj.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Už skôr počas nedele sa Zelenskyj vo videoodkaze vyjadril, že by medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny mal vyšetriť ruské útoky na ukrajinské mestá a ruskú inváziu odsúdil ako „štátny terorizmus“.

Ukraine has submitted its application against Russia to the ICJ. Russia must be held accountable for manipulating the notion of genocide to justify aggression. We request an urgent decision ordering Russia to cease military activity now and expect trials to start next week.— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 27, 2022

Tiež apeloval na medzinárodnú komunitu, aby vylúčila Rusko z Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorej je trvalým členom a má tam právo veta. „Rusko sa vydalo cestou zla a svet by ho mal pripraviť o kreslo v Bezpečnostnej rade OSN,“ povedal Zelenskyj.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina podala žalobu na Rusko na Medzinárodnom súdnom dvore © SITA Všetky práva vyhradené.