Ukrajina sa obáva ruských vojsk na východe krajiny, žiada o silnejšiu podporu Západu

15.4.2021 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský minister zahraničia požiadal o silnejšiu podporu Západu v čase eskalujúceho napätia na východe Ukrajiny a zhromažďovania sa ruských vojakov pri spoločnej hranici. Dmytro Kuleba sa tak vyjadril po rokovaniach s rezortnými kolegami z Estónska, Litvy a Lotyšska. Ako uviedol, požiadal pobaltské štáty, aby oslovili ostatných členov Európskej únie a NATO o ponúknutie „praktickej pomoci“ Kyjevu.

Boje medzi ukrajinskými ozbrojenými silami a Moskvou podporovanými separatistami na východe Ukrajiny prepukli krátko po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 14-tisíc ľudských životov. Rokovania o jeho politickom vyriešení viaznu, zatiaľ čo správy o porušovaní neistého prímeria v ostatných týždňoch pribúdajú čoraz častejšie.

Ukrajina a Západ tiež vyjadrujú znepokojenie nad správami o rozmiestňovaní ruských vojsk pozdĺž západnej ruskej hranice, ktoré je podľa USA a NATO najväčšie od roku 2014.

Rusko argumentuje, že si môže slobodne rozmiestňovať sily, kdekoľvek sa to na jeho území zdá potrebné, a minister obrany sa skôr počas tohto týždňa vyjadril, že vojenská aktivita v oblasti je v reakcii na hrozby, ktoré predstavujú sily NATO blízko ruských hraníc. Predstavitelia Kremľa tiež varovali Kyjev pred obnovením kontroly nad separatistickými regiónmi s použitím sily, pretože by Rusko mohlo zasiahnuť, aby ochránilo civilistov v regióne.

Viac k témam: hranica s Ukrajinou, pomoc, ruskí vojaci
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina sa obáva ruských vojsk na východe krajiny, žiada o silnejšiu podporu Západu © SITA Všetky práva vyhradené.